hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aidiyet Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Aidiyet Duygusu Ne Demek?

  Aidiyet Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir Aidiyet Duygusu Ne Demek
  expand

  Ait kelimesinin ilk anlamı ilgilidir. Nitelikleri birbirine benzeyen tüm unsurlar birbirleriyle alakalı olduğu için, birbirine ait sayılır. Örnek Cümle: "O döneme ait hiçbir yazı ya da resim görmek istemiyorum." Bu cümlede "o döneme ait" yerine "o dönemle ilgili" denebilirdi. Bu kelimenin isim hali olan aidiyet, bağlılık anlamına gelir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aidiyet Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

  Aidiyet, bireyin, kendisini bir gruba, mekana ya da oluşuma yakın hissedip kendini onlardan biri olarak görmesi demektir. "Aitlik sözcüğü" cansız varlıklar için de kullanılabilirken, "aidiyet" sözcüğü sadece insanlar için geçerlidir.

  Örnekler:

  1- Kitapları buraya değil üst rafa koymalıydın.

  Kitapların yeri - Aitlik

  2- Aradan yıllar geçse de hala İstanbul'u özlüyorum.

  İstanbul'un özlenmesi - Aidiyet

  Aidiyet Duygusu Ne Demek?

  Bir kişinin kendisini bir yere ait hissetmesine aidiyet duygusu denir. Örneğin, bir insanın doğup büyüdüğü, sokaklarında oyunlar oynadığı bir mahalleye karşı bağlılık hissetmesi, aidiyet duygusunun göstergesidir.

  Aidiyet duygusunun gelişmesinde en önemli faktör, söz konusu yerde geçirilen zaman ve yaşanan anılardır. Bazen birkaç haftada bile bir yer ile manevi bağ kurmak mümkündür. Bunun başlıca sebebi bir köyde, kasabada ya da şehirde, kısa bir süre de olsa yaşanan anıların yoğunluğudur.

  Birçok uzmana göre aidiyet duygusu ailede gelişir ve okulda devam eder. Anne ve baba sevgisiyle arkadaşlık ilişkileri, bu duygunun gelişmesinde etkili olur. Çünkü mekanlarla ve şehirlerle kurulan bağlarda, insan faktörü son derece önemlidir. Bir mekanı değerli ve özel kılan şey, oranın temel özelliklerinden ziyade orada yaşanan şeylerdir.

  Memleket özlemini ve yurt sevgisinin işlendiği şiirlerde, öykülerde ve romanlarda, ana tema aidiyet duygusudur.

  Örnek Cümleler:

  1- Aidiyet duygusu gelişmemiş insanlar, her an çekip gidebilirler.
  2- Uzun zamandır aynı evde yaşamalarına rağmen aralarında hiç aidiyet yok.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow