Akşam Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır? Akşam Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

Akşam Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır? Akşam Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

Rasulullah aleyhisselatu vesselam’ın emrettiği gibi zikir yapmak ve tesbihat çekmek dinimizin vecibelerinden biridir. Sünnete uygun bir şekilde tesbihat Allah-u Teala katında kabul gören tesbihattır. Rasulullah aleyhisselam her namazdan sonra belli bir zikir silsilesi uygulardı.

Akşam Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır?

İslam’ın ikinci şartı olan namaz, peygamber efendimizin buyurduğu gibi, dinin direğidir. Namaz nurdur ve her Müslüman için uygulanması zorunlu olan ibadetlerin ilkidir. Günde beş vakit namazımız vardır. Akşam namazı gün içerisindeki kılınan 4. vakit namazıdır. 3 farz ve 2 son sünnette oluşur.

İslamda Kuran okumak ve dini anlatmak da zikir kapsamındadır. Ancak genel anlamda tesbihat düzenli yapılan ve sünnete uygun şekilde gerçekleştirilen dua olarak tanımlanır. Zikir kelimesi bahsetmet ve anlatmak anlamında kullanılır. Tesbihat tekrarlanan ve düzenli yapılan zikirlere verilen isimdir. Rabbimiz Bakara 152. ayette ‘Yalnız ve yalnız beni anın. Bende sizi anayım (sizden bahsedeyim).’ Bu nedenle zikir çok önemlidir. Zikir kalbi şekillendirir ve imanı tazeler. Dil ile kalp bağımsız değildir ve her zaman için bağlantılıdır.

Akşam Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

Her vakit namazı sonrası yapılan zikirler akşam namazı sonrasında da yapılır. Selam verildikten sonra şu şekilde dua yapılır:

 ‘Ala Rasuline salavaat’ denildikten sonra ‘subhanallahi vel hamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber. Vela havle vela kuvvete illa billa hüvel aliyyül azim.’ denir ve ayet-el kürsi okunur.

Ayet-el kürsi okuduktan sonra diğer namazlarda olduğu gibi 33 kere Subhanallahi, 33 kere Vel hamdulillahi 33 kere Allah-u Ekber zikirleri okunur.

Zikir yapıldıktan sonra ‘ lailahe illallahu vahdehule şerikeleh lühül mülkü ve hüve ala külli şey’in kadir’ denilir ve dua edilir. Namaz sonu Huvallahüllezi suresi okunur.

Sabah akşam zikirleri de Rasulullah aleyhisselam’ın duaları içerisinde yer almaktadır. Buhari ve Müslim’de zikirler oldukça fazladır. Sabah akşam zikirleri şu şekildedir:

Duaya başlamadan önce Ayet-el Kürsi (3 defa), İhlas Suresi (3 defa), Felak Suresi (3 defa) okunur. Daha sonra

‘Allahümme ente rabbi la ilahe ille ente halagteni ve ente abduke, ve ene ala ahdike ve vağdike mastedağtü, euzu bike min şerri ma senağtü, ebuu leke biniğmetike aleyye, ve ebuu bizenbii fağfirli feinnehu la yağfiruzzunube ille ente.

‘Allah’ım sen benim (biricik) rabbimsin. Senden başka hak (tek olan) ilah yoktur. Beni sen yarattın ve ben senin kulunum. Gücüm yettiğince sana verdiğim ahd ve va’d üzereyim. Yaptıklarımın şerrinden/kötülüklerinden sana sığınırım. Üzerime olan nimetini ve günahlarımı itiraf ediyorum. Bana mağfiret et beni bağışla. Muhakkak ki günahları sadece sen bağışlarsın.’ (Buhari)

‘Bismillahillezi la yedurru measmihi şey’in filardi vela fissemaaai ve hüvessemiiulaliim.’(3 defa okunur.) (Ebu Davud, Tirmizi)

‘ İsmiyle yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O, semiğ (hakkıyla işiten) ve alim (her şeyi bilen) dir.’

‘Raditü billahi rabbe, vebiislami diine ve bi Muhammedin sallallahu aleyhi vessellem nebiyye’( 3 kere okunur.) (Ahmed,Tirmizi, Ebu Davud, Nesai)

‘Rab olarak Allah’tan, din olarak İslam’dan, nebi olarak Muhammed sallallahu aleyhi vessellem’den razı oldum.

‘Euzu bi-kelimatillahittaameti min şerri maa halag’(3 defa okunur)

 ‘Yarattıklarının şerrinden Allah’ın eksiksiz kelimelerine sığınırım.’ (Ahmed, Nesai)

Lailahe illallahu vahdehula şerikeleh, lühülmülkü velehülhamdu, ve hüve ala kulli şey’in kadir.’(Nesai) (10 Kere okunur)

‘ Allah’tan başka tek olan ilah yoktur. O, tektir ve ortağı da yoktur. Mülk O’nundur ve hamd O’nadır. Ve O, her şeye gücü yetendir.

‘Allahümme salli ve sellim ala nebiyyinaa muhammed’ ( 10 kere okunur)

 ‘Allah’ım Nebimiz (peygamberimiz) Muhammed’e salat-u selam eyle.’ (Taberani)

‘Subhanallahi ve bihamdihi’(100 kere okunur.)

‘Allah’ı kendisine hamdederek tüm noksanlıklardan tenzih ederim.’ (Müslim)

‘Estağfirullahi ve etübü ileyh’ (100 kere okunur.)(Buhari/Müslim)

 ‘Allah’tan mağfiret diler ve O’na tevbe ederim.’

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS