Alaz İsminin Anlamı Nedir? Alaz İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Alaz İsminin Anlamı Nedir? Alaz İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Alaz İsminin Anlamı Nedir? Alaz İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Alaz ismi özellikle erkek bebeklere verilen isimler arasında yer almaktadır. Anne ve babaların bebeklerine isim koyarken mutlaka anlamlarını araştırmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alaz isminin Anlamı Nedir? 

Alaz ismi Türkçe kökenli olmakla beraber aynı zamanda Kürtçe kökenlidir. Aynı coğrafya üzerinde yer alan Türk ve Kürt toplumlarının birlikte yaşamaları kültürlerini paylaşmaları sebebiyle Alaz ismi ortak coğrafyanın kültürü şeklini almıştır.

Alaz ismi ağaç olmayan açıklık yer diğer bir anlamı Alev, pırıl pırıl ateş olarak ifade edilmektedir. Ağaçsız, beton açıklık, gölge olmayan güneşin yaktığı alan şeklinde tanımlanmaktadır. Alaz ismi çok tercih edilen erkek isimlerindendir. Alaz isminin karakteristik özelliklerine detaylarıyla bakılacak olursa Öncelikle liderlik vasfı çok yüksektir.

Kimsenin etkisinde kalmaz ve kendi doğruları vardır. Yanlışları dahi kendisine özgüdür. Dışa dönük ve hemen ortama karışabilen yeni çevreyi anında oluşturabilen kişilerdir. Çok dürüst, yalana başvurmayan ve sonu ne olursa olsun kendi bildiğinden şaşmayan kişilerdir. Hızlı düşünüp anında harekete geçerler. Para kazanmayı çok severler aynı zamanda kazandıkları parayı mutlaka kendileri için harcarlar. Gezmeyi özellikle tatili çok severler.

Alaz ismi karakter olarak zor insanlardır. Onlara bir konuyu kabul ettirmek için öncelikle mantıklı açıklamalarda bulunulması ve kararı onlara bırakmak çok önemlidir. Pozitif enerjisi çok yüksektir. İsminin anlamı kişiliğine geçmiştir. Güneş onlar için hayattır. Bu sebeple yaz mevsimi onların en sevdiği aylardır.

Alaz İsmi Kur'an'da Geçer mi?

Alaz ismi Kuran-ı Kerim de geçmemektedir. Ancak içerdiği anlam nedeniyle Alaz ismi konulmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Alaz ismi koymak caizdir.

Alaz İsmi TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Alaz ismi Türk Dil kurumuna göre Yalaz, alev, Gösterişli olmak, Ağacın olmadığı ve açıklık alan sebebiyle güneşin kavurması sonucunda çıkan ateş olarak TDK ya geçmiştir.