Alkollü Ürünleri Kullanmak Abdesti Bozar Mı? Dezenfektanları Sıkmak Abdesti Bozar Mı?

Alkollü Ürünleri Kullanmak Abdesti Bozar Mı? Dezenfektanları Sıkmak Abdesti Bozar Mı?

Alkollü Ürünleri Kullanmak Abdesti Bozar Mı? Dezenfektanları Sıkmak Abdesti Bozar Mı?

Abdest namazın farzları arasında yer almaktadır. Namaz kılmak isteyen kişilerin öncelikle abdest alması gerekir. Her türlü namazı kılmadan önce abdestli olmak gerekir. Abdesti bozan bazı durumlar vardır. Bu durumlarda kişilerin tekrar abdest alması gerekmektedir. Vücudun arka ve ön kısmından çıkan her şey abdesti bozar. Ancak insanlar farklı konuların da abdesti bozup bozmadığı ile alakalı şüpheye düşebilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alkollü Ürünleri Kullanmak Abdesti Bozar mı?

Kur'an-ı Kerim'e göre sarhoş edici özelliği bulunan alkolün her türlüsü haramdır. Ancak örneğin etil alkol gibi sarhoş etmeyen ve içilemeyen alkoller haram değildir. Elmalılı Hamdi ispirto, bira gibi alkollerin içilmeyip elbiseye ya da bedene sürülmesi namaza mani olur denemez demiştir.

Hanefi mezhebinin bazı imamları deodorant, kolonya gibi ürünler necis alkol cinsi olmaması nedeni ile elbiseye ya da bedene sürülmesinde bir sakınca görülmemektedir. 

Şafi ile Hanbeli mezhebine göre ise bu ürünler pis sayılır ve yıkadıktan sonra namaz kılmak gerekmektedir. Bu mezheplere göre çeşitli dezenfektanlar kullanıldıktan sonra ellerin ardından yıkanması halinde herhangi bir sorun olmamaktadır. 

Kullanılan alkol etil alkol ise vücuda ya da bedene sürülmesinde haram bir durum bulunmamaktadır. Ancak bu durum Hanefi mezhebi için geçerli olan bir durumdur. Şafi ve Hanbeli mezhebinde alkol türü ne olursa olsun vücuda değmesi durumunda yıkamak gerekmektedir. 

Dezenfektanları Sıkmak Abdesti Bozar mı?

Günümüzde yaşanan pandemi sebebi kolonya ve dezenfektan çok sık kullanılan ürünler arasında yer alır. Dolayısı ile bu ürünlerin abdesti bozup bozmadığı insanlar tarafından merak edilmektedir. 

Dinimize göre sarhoş edici tüm alkol ürünleri haram kılınmıştır. Temizlik ya da hoş koku için kullanılan alkollü ürünler için aynı durum söz konusu değildir. Yani temizlik için ele ve vücuda sürülen alkol ya da dezenfektanlar abdest bozulmasına neden olmaz.