hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Alparslan Büyük Selçuklu Nizamülmülk gerçekte kimdir, Mehmet Özgür hangi dizilerde oynadı?

  Alparslan Büyük Selçuklu Nizamülmülk gerçekte kimdir, Mehmet Özgür hangi dizilerde oynadı
  expand

  Mehmet Özgür, Alparslan Büyük Seçluklu dizisine Nizamülmülk karakteri ile dahil oldu. Peki, tarihte yani gerçekçe Nizamülmülk kimdir? Başarılı oyunculuğu ile karaktere hayat veren Mehmet Özgür hangi dizilerde oynadı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nizamülmülk karakterini başarılı bir şekilde canlandıran Mehmet Özgür, Salı günleri ekranda olan Alparslan Büyük Selçuklu dizisine dahil oldu. İşte tarihte bu karakterin özellikleri ve karakteri canlandıran Özgür, ile ilgili bilgiler…

  GERÇEKTE NİZAMÜLMÜLK TARİHTE KİMDİR?

  Nizâmülmülk, 10 Nisan 1018 tarihinde İran'ın Horasan bölgesinin Tus şehrinde doğmuştur. Bu dönemde bu şehir, Gazneliler'in idaresi altında bulunmaktaydı. İlk devlet görevini Gazne sultanları için yapmıştır. Devlet işleriyle ilk olarak Gazne Devleti'nin Horasan valisinin yanında çalışarak başlamış ve 1059'da Gazneliler Horasan valisi olmuştur. 1063'ten itibaren görevine, Büyük Selçuklu Devleti'nde Alparslan'ın Belh valisinin yanında devam etti. 1064 yılında Büyük Selçuklu Devleti'ne vezir olarak atandı. Sultan Alp Arslan (hüküm süresi: 1063-1072) ve Melikşah (hüküm süresi: 1072-1092) dönemlerinde bu önemli vezirlik görevinde bulunmuştur. "Memleketin nizamlarının kurucusu" anlamında olan Nizâmülmülk ismi, Abbâsî halifesi Kâim bi Emrillah tarafından verildi. Dönemin nakşibendi şeyhi Ebu Ali Farmedi'ye çok hürmet ederdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nizâmülmülk, 1092 yılında bir Haşhaşî fedaisi tarafından suikaste uğrayarak bir hançer ile öldürülmüştür.

  Alparslan Büyük Selçuklu Nizamülmülk gerçekte kimdir, Mehmet Özgür hangi dizilerde oynadı

  MEHMET ÖZGÜR KİMDİR, HANGİ DİZİLERDE OYNADI?

  Mehmet Özgür 30 Ağustos 1970’te Antalya’da dünyaya geldi. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olan Özgür, Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni olarak görev aldı.

  İstanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümünden mezun olan Mehmet Özgür, sanat yaşamına, Antalya'da bir dil kursunda katıldığı tiyatro etkinliğiyle 1988 yılında başladı. Ertesi yıl Antalya Halkevi'nde tiyatro çalışmalarına ağırlık verdi. Daha sonra 1993 yılında Antalya Devlet Tiyatrosu'nda görev alan sanatçı, ilk kez 2004 yılında kamera karşısına geçerek, bir TV dizisinde rol üstlendi. 2008-2011 yılları arasında yayınlanan Kollama dizisindeki Necip Yılmaz rolü ile tanındı, 2012 yılında yayınlanan Suskunlar dizisindeki "Takoz İrfan" rolüyle büyük ün kazandı. Ardından Muhteşem Yüzyıl, Çalıkuşu, Filinta gibi önemli dizilerde oynadı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow