Amine İsminin Anlamı Nedir? Amine İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Amine İsminin Anlamı Nedir? Amine İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Amine İsminin Anlamı Nedir? Amine İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Amine ismi Arapça kökenli isimler arasında yer almaktadır. Türkçe de Emine olarak kullanılmaktadır. Kız çocuklarına yaygın olarak verilen isimdir. Amine, anlam bakımından korkusuz, güvenilir, yüreğine güvenen anlamına gelmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amine İsminin Anlamı Nedir?

Amine, anlam bakımından korkusuz, güvenilir, yüreğine güvenen anlamına gelmektedir. Kız çocuklarına verilen bu isim ile onların gelecekteki hayatlarını ismin yansımasına inanılmakta bu sebeple Amine ismi tercih edilmektedir.

İsimler kişilerin karakterlerini belirlemektedir. Bu sebeple ebeveynler yeni doğan bebeklerine isim arayışını sürdürürken oldukça titiz davranmakta isim verilirken detaylı araştırmalar yapılmaktadır. Anlamı güzel olan isimlerin verilmesi halinde bebeğin karakteristik özelliklerinin iyi olacağı yönünde kuvvetli inançlar söz konusudur. Amine ismi bu çerçevede çok güzel anlamlar taşıyan isimler içerisinde ifade edilmektedir.

Amine İsmi Kur'an'da Geçer mi?

Amine ismi Kutsal Kitap olan Kuran-ı Kerim içerisinde geçen bir isim olması nedeniyle kız çocukları için tercih edilmekte ve Amine ismi İslam ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Hazreti Muhammed SAV annesinin ismi olması açısından çok önem taşımaktadır. Amine isminin manevi tarafına bakıldığında yumuşak kalpli, iyi huylu, ahlak sahibi insan olarak da tanımlanmaktadır.

Kur'an'da geçen bir isimdir. İbrahim suresi 35. ayet, Ankebut suresi 67. ayet, Kasas suresi 57.ayet ve Fussulet suresi 40. ayet içeriğinde Amine kelimesi geçmektedir.

İslam Dünyası içerisinde çok önemli bir yere sahip olan Amine isminin konulmasıyla Kendinden emin, ahlak sahibi, faziletli, özü, sözü bir insan olacağı ve ismiyle müsemma olmasına hayırlı insan olacağına inanılmaktadır.

Amine İsmi TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Amine ismi Türk Dil Kurumu (TDK) ya göre İyi huylu, kendinden emin kadın olarak kayıtlara geçmiştir.
Ayrıca Amine Arapça, Emine Türkçe karşılığı olarak çevrilmiştir. Emin Erkek Emine Kadın adı olarak kullanılmaktadır.