hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Andezit Taşı Nedir, Ne İşe Yarar? Andezit Taşı Nerelerde Kullanılır?

  Andezit Taşı Nedir, Ne İşe Yarar Andezit Taşı Nerelerde Kullanılır
  expand

  Yeryüzünde yer alan çok fazla farklı taş çeşidi bulunuyor. Andezit de bu doğal taş çeşitleri arasında yer alıyor. Andezit taşların ne olduğu ve hangi özelliklere sahip olduğu da kişiler tarafından çok merak ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Andezit, volkanik kayası olarak da bilinen ve bazı alanlarda sıkça kullanılan bir taş türüdür. Aynı zamanda kıtasal kabukların ortalama bileşeni şeklinde de bilinir. Yeryüzünde yer alan taşlar arasında bulunan andezit taşları, herkes tarafından bilinen ve sıkça duyulan taş türleridir. Andezit taşları, aynı zamanda volkanik kayası olarak bilinir.

  Andezit taşı, bazalt ve riyolıt arasında bulunan farklı bir taş türüdür. Bu taş türü ise, genellikle farklı işlemelerle oluşuyor. Taşlar işlem görerek pek çok farklı alanda kullanılabiliyor. Mukavemeti yüksek olan bir taş türü olması nedeni ile, kullanım alanları giderek yaygınlaşıyor. Taşın sahip olduğu özellikler ise, bozulmadan farklı şekillere getirilebiliyor. Türkiye'de ilk olarak Ankara şehrinde çıkarıldı.

  Andezit Taşı Ne İşe Yarar?

  Andezit taşının, en önemli özelliği hem faydalı olması hem de çok işlevli olmasıdır. Volkanik kaya olduğu için sağlamlığı nedeni ile çok tercih ediliyor. Yapı sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alan taşlardan birisi olan Andezit taşı, ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılan dekoratif taşlar arasında mermerden sonra en çok kullanılan taşlar arasında yer alıyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yüz yıllardan beridir yapı malzemesi olarak kullanılan Andezit, yaz ve kış mevsimlerinden, doğal koşullardan, ısıdan ve dondan etkilenmeyen, mineral içeriği nedeni ile aşınma direnci çok yüksek olan bir taştır. Asitlerden etkilenmez ve cilalı kullanıma pek olanak vermez. Bu taşın rengi ise; değişmez ve boya istemez. Dayanıklılığı ve üretim maliyetleri göz önünde bulundurulduğu zaman diğer doğal taşlardan çok daha düşük maliyetlerle üretilebilir.

  Andezit Taşı Nerelerde Kullanılır?

  Andezit taşının günümüzde bu kadar yaygın bir şekilde kullanılmasının en önemli nedeni ise, aşınmaya karşı direnci ve dayanıklılığıdır. Kaymaz yapıya sahip olan bir malzeme olduğu için yapı ve inşaat sektörünün gözdesidir. Andezit taşının, ısı yalıtımı özelliği de bulunur. Yazın serinlik veren bu taşlar, kış aylarında ise, ısı kaybını önler. Bu özelliği nedeni ile özellikle büyük yapılarda tercih edilen bir kaplama malzemesidir.

  Doğal bir taş olması nedeni ile aşınmaya da çok dayanıklıdır. Andezitler, kaydırmaz özelliği ile kaldırımlarda çok sık rastladığımız dekoratif taşlar arasında yer alır. Andezit taşları da kabartmalar yapılabildiği için bazen bir çeşmede desenli bir kemer olarak kullanılabilirken, tarihi bir binada Osmanlı tuğrası şeklinde de işlenebiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow