Ashabı Bedir Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Ashab-I Bedir Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Ashabı Bedir Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Ashab-I Bedir Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Ashab-ı Bedir 333 tane Müslümanın savaşa katılmasıyla gerçekleşmiştir. Bu kapsamda Peygamber efendimiz Hz. Muhammed de bu 333 tane savaşçıdan daima övgü ile bahsetmiştir. Her zaman bu kişilere dualar da okumuştur.

Ashab-ı Bedir Duası Nedir?

Müslümanlar ile Mekkeli olan müşriklerin savaşına verilen isim Ashab-ı Bedir olmaktadır. Ashab-ı Bedir aynı zamanda çok fazla katılımcının mevcut olmadığı bir savaş türüdür. Bu duruma karşın Müslüman olanlardan savaşlara katılanların sayısı ile birlikte isimleri bellidir. Bu adlar ile edilen duanın ismine de Ashab-ı Bedir duası adı verilmektedir.

Ashab-ı Bedir Duasının Okunuşu Nasıldır?

“O, Bedir içinde bulunmuştur. Nereden bileceksiniz ki, Allah Teâlâ Bedir ehlinin bu durumlarına muttali oldu ki onlar için: Dilediğinizi yapın, mutlaka ki sizi affettim şeklinde buyurdu” dedi. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in bizzat bahsedilen savaşçılara söylemiş olduğu hadis bu biçimde olmaktadır. Bu savaşçılar yalnızca peygamber efendimiz Hz. Muhammed tarafından değil bütün halk tarafından da fazlası ile sevilmiştir. Bu sebepten dolayı da yerel halk bu kişilere dua etmiştir. Bahsedilen dua dilden dile dolaşıp Ashab-ı Bedir duası şeklinde kalmıştır. Savaşa katılan savaşçılardan pek çoğu da önemli olan isimler olarak anılmaktadır.

Ashab_ı Bedir Duasının Faziletleri Nelerdir?

Ashab-ı Bedir duası, esasen çeşitli hastalıklarda, sıkıntılarda, belalarda ve hacetlerde muhakkak okunmasında yarar görülen dualardan birisidir. Ashab-ı Bedir duası içerisinde evliyayı kiramların adları yer alması dolayısı ile Allah Teâlâ kuşkusuz, onların adları hürmetine duaları kabul edecektir. Duada adı geçen zaatlar Bedir savaşı içerisinde yer almış olan önemli şahsiyetlerdir. Bu kapsamda bahsedilen kişiler Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in duasına ve onun müjdesine nail olabilme şerefine ulaşmışlar.

Her kim ilk olarak Ashab-ı Bedir duasını okursa ve sonra da dileğini arz eder ise Allah Teâlâ onun sıkıntısını giderir ve arzusu kişi için oldukça hayırlı ise bu kişinin karşısına çıkarır. Bu dua çok etkili bir dua olmaktadır. Bedir savaşı içinde şehit düşmüş olan ve ardından da peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in hadislerine konu olan bedir askerlerinin adları geçmektedir.

Sıkıntısı olan borçlu insanların, sınava girecek olan öğrencilerin ya da aile içinde şiddetli geçimsizlik yaşamakta olan ailelerin devamlı olarak okumaları gerekmektedir. Şayet Allah tarafından eceli henüz gelmemiş olan hasta ya da hasta yakını bu duayı okur ise Allah'ın izni ile iyileşecektir. Her kapıyı açabilen bu dua aynı zamanda dileklerin gerçekleşebilmesi için değil aynı zamanda ahiret yaşamında da kurtuluşa erebilmek için de okunması gerekir.

Ashab-ı Bedir Savaşına Katılmış Bazı Önemli Olan Sahabeler Kimlerdir?

Ashab-ı Bedir duası içerisinde ismi geçen ve şehit olmuş olan önemli kişilerin isimlerin birkaç tanesi şu şekilde ifade edilmektedir:

Ve biseyyidina Ebû Bekir Sıddık el-Muhaciri (R.A.)

Ve biseyyidina Osman bin Affan el-Muhaciri (R.A.)

Ve biseyyidina Ömer bin Hattab el-Muhaciri (R.A.)

Ve biseyyidina Talha bin Ubeydullah el-Muhaciri (R.A.)

Ve biseyyidina Ali bin Ebi Talib el-Muhaciri (R.A.)

Ve biseyyidina Abdurrahman bin Avf el-Muhaciri (R.A.)

Ve biseyyidina Zübeyr bin Avvam el-Muhaciri (R.A.)

Ve biseyyidina Said bin Zeyd el-Muhaciri (R.A.)

Ve biseyyidina Sa'd bin Ebi Vakkas el-Muhaciri (R.A.)

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS