hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aşure Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Aşure Günü Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

  Aşure Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Aşure Günü Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)
  expand

  Aşure duası, esas olarak Muharrem ayının 10. olan gününde ve sonrasında hazırlanabilen bu tatlıyı yapmak isteyen pek çok kişinin araştırdığı konu olmaktadır. Aşurenin yapım işleminin tamamlanmasından sonra okunacak olan dua konusunda bilgi edinmek isteyen bireyler, web üzerinden araştırmalarına başlamıştır. Bereketin bolluğun simgesi olarak her sene idrak edilen bu aşure günü, ibadetler ve dualar ile ihya edilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aşure Duasının Arapçası Nasıl Okunur?

  Aşure günü duası konusunda resmi olan kaynaklarda kesin bir bilgi yer almazken, farklı kaynaklarda aşue günü için okunabilen duanın şu biçimde olduğu ifade edilmektedir: "Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdü lillâhi rabbil âlemîn. Vessalâtü vesselâmü alâ sey-yidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allâhümme entel ebediyyül kadîmül hayyül kerîmül hannânül mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün es’elüke fîhel ismete mineşşeytânirra-cîm. Vel-avne alâ hâzihin nefsil emmârati bis-sûi. Vel-iştiğâle bi-mâ yukarribünî ileyke. Yâ zel-celâli vel-ikrâm. Bi-rahmetike yâ erhamer-râhimîn, Ve sallâllâhü alâ seyyidinâ Muhammedin vel alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn." biçiminde olmaktadır.

  Aşure Duasının Türkçe Anlamı Nedir?

  Aşure duasının Türkçe anlamı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu kapsamda aşure duasının Türkçe anlamı şu şekilde olmaktadır: "Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adı ile. Hamd, yalnızca âlemlerin rabbi kabul olan Allah’a mahsus olmaktadır. Salât ü selâm da Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e, ehl-i beytine ve tüm ashabına olsun. Ey allah'ım, sen ezeli, ebedi, hayy, hannân, kerîm, mennânsın. Bu gelen, yeni bir senedir. Ya Rabbim, kovulmuş olan şeytanın kötülüğünden bu sene muhafaza olmayı diliyorum ve içimde, bana şerri emreden nefsim ile mücadelemde yalnızca senden yardım istiyorum. Beni sana yaklaştırabilecek meşguliyetleri bana nasip et, ey ikram sahibi ve celâl olan Rabbim. Rahmetin ile ey merhametlilerin en merhametlisi olan, efendimiz Hz. Muhammed-sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e, Hz. Muhammed'in âline, ashabına ve tüm ehl-i beytine salât olsun." şeklinde Türkçe olarak ifade edilmektedir.

  Aşure Duasının Faziletleri Nelerdir?

  Aşure duası konusunda ölümden bile emin eden aşure duası olarak ifade edilmektedir. Şeyh Şihaübddin-i Sühreverdi’den aşure duası konusunda şu bilgiler alınmıştır: “Her kim aşure duasını Aşure günü içerisinde üç defa okursa bu kişi ölümden bile emin olur. Bununla birlikte o yıl ölümü takdir edilmiş olan kişiler aşure duasını okuyamazlar. Allah aşure duasını o kişiye okutmaz.” Şeklinde buyurmuştur.

  Aşure Günü Neler Yapılması Gerekir?

  Dua etmek her kapıyı açmaktadır. Bu nedenle aşure günü içerisinde de bol bol dua etmek en yararlısı olmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın mevcut kaynaklarına bakıldığında aşure gününde yapılması gerekli olan ibadetlerin içerisinde oruç tutmak yer almaktadır fakat, aşure günü için tutulması gereken oruç, Muharrem ayının 10. olan günü değil, 10. olan gününü 11. olan gününe bağlayabilen gece niyet edilerek yapılmaktadır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow