hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Atletizm Nedir, Kaça Ayrılır? Atletizmin Dalları Ve Branşları Nelerdir?

  Atletizm Nedir, Kaça Ayrılır Atletizmin Dalları Ve Branşları Nelerdir
  expand

  Zıplama ve koşma gibi hareketler insanın doğasında var olan aktiviteleri ifade etmektedir. Bu tarz konularda üstün ve becerikli olan kişiler genel olarak Atletizm söz konusu olduğunda normalden çok daha başarılı olmaktadır. Atletizm çok sayıda türe ve dala sahip olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Atletizm Nedir?

   Atletizm, bir pist ya da alanda yapılan, dünyanın en eski nitelikteki sporlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Bu oyunlarda atletler genel olarak yürüyüş, koşu, atlama ve atma kabiliyetlerini göstermektedirler. Bu çeşit etkinlikler, çağlar boyunca bütün dünyada yaygın rağbet görmüştür. Atletizm, atlama, yürüme, atma ve koşma gibi çeşitli fiziksel aktivitelerden meydana gelen geniş nitelikteki bir spor etkinlikleri koleksiyonuna verilen isimdir.

   Pahalı ekipmana gereksinim duyulmaması sebebiyle bütün dünyada oynanan ve en yaygın olan sporlardan birisidir. Atletizm genelde kişisel oyuncu performanslarını ya da ayrı bireysel performanslar ilave edilerek hesaplanmakta olan bir takım performansını hesaba katmaktadır. 1896 tarihindeki başlangıcından bu zamana kadar olimpiyatların büyük bir parçası olmuştur. Uluslararası Atletizm Yarışmaları genel olarak Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği tarafından da denetlenmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Atletizm Dalları ve Branşları Nelerdir?

   Atletizm genel olarak üç ana dala ayrılmaktadır. Bu dallar; yürüyüş, koşu ve alan (atma-atlama) biçiminde olmaktadır. Koşu; kısa mesafe, uzun mesafe, orta mesafe, engelli koşu ve bayrak koşularından meydana gelmektedir. Bu yarışlar kapalı alanlarda, yollarda, kırlarda ya da açık hava pistlerinde gerçekleştirilmektedir.

   Atlama etkinlikleri kapsamında uzun atlamada; sporcular bir pist üzerinde koşmaktadırlar ve arkasından bir atlama tahtası ile birlikte bir kum havuzu izlemektedir. Sporcuların işaretli olan bir çizgiden önce atlamaları gerekmektedir. Elde edilen mesafe ise daha sonra mevcut sporcunun vücudunun rahatsız etmiş olduğu en yakın kum noktasından ölçülmektedir. Geleneksel versiyondaysa bir ayakta uzun atlama durumu da mevcut olmaktadır. Bu etkinlik artık günümüzde Olimpiyatların bir bölümü olmasa da, 1900 ile 1912 tarihleri arasında olimpiyatlar içerisinde yer almaya başlamıştır.

   Atletizm Özellikleri Nelerdir?

   Atlama etkinlikleri kapsamında uzun atlamada; sporcular bir pist üzerinde koşmaktadırlar ve arkasından bir atlama tahtası ile birlikte bir kum havuzu izlemektedir. Sporcuların işaretli olan bir çizgiden önce atlamaları gerekmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Elde edilen mesafe ise daha sonra mevcut sporcunun vücudunun rahatsız etmiş olduğu en yakın kum noktasından ölçülmektedir. Geleneksel versiyondaysa bir ayakta uzun atlama durumu da mevcut olmaktadır. Bu etkinlik artık günümüzde Olimpiyatların bir bölümü olmasa da, 1900 ile 1912 tarihleri arasında olimpiyatlar içerisinde yer almaya başlamıştır.

   

   

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow