hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ayetel Kürsi namazda okunur mu? Ayetel Kürsi ne zaman, ne için okunur?

  Ayetel Kürsi namazda okunur mu Ayetel Kürsi ne zaman, ne için okunur
  expand

  Müslümanlar için özel ayetlerden biri olan Ayetel Kürsi’nin namazda okunup okunmadığı ne zaman okunduğu duayı okumak isteyenler tarafından merak ediliyor. Bakara Suresi’nin 255. ayetine denk gelen Ayetel Kürsi, faziletleri bakımından sıkça okunan bir ayeti kerimedir. Medine döneminde nazil olduğuna bildirilmektedir. Peki, Ayetel Kürsi namazda okunur mu? Ayetel Kürsi ne zaman okunur?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayetel Kürsi, faziletleri bakımından oldukça değerli bir ayettir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in hadislerinden anlaşılacağı üzere Ayetel Kürsi, kişiyi şeytanın şerrinden korumaya yardımcı olur. Üstelik bu ayet içerisinde Allahü Teala’nın en yüce isimleri de zikredilir. Yani, ismi azamın da Ayete’l Kürsi içerisinde olduğu rivayet edilir.

  AYETEL KÜRSİ NE ZAMAN OKUNUR?

  Ayetel Kürsi’nin, gün içerisindeki herhangi bir vakitte okunması mümkündür. Bu bağlamda, namaz sırasında ya da başka bir vakitte bu ayeti kerime okunabilmektedir. Normal zamanlarda okunduğunda genellikle korkulardan emin olmak ve dua amacıyla bu ayete başvurulduğu bilinir.

  AYETEL KÜRSİ NAMAZDA OKUNUR MU?

  Ayetel Kürsi, farz olan namazlar esnasında ve namazlardan sonra okunabilen bir ayettir. Bu bağlamda, bazı hadisi şeriflerde Ayetel Kürsi’nin farz namazdan sonra okunması menduptur.

  Namaza başlanıldığında ilk önce Besmele ile Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele ile Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra da zammı sure okunur. Bu zammı sure 4 rekâtlı farzların son iki rekâtı hariç bütün rekâtlarda okunur. Sünnetlerin ve iki rekâtlı farzların ve vitir namazının bütün raketlerinde zammı sure okunur ve okunması da vaciptir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayetel Kürsi okunuşu ve Türkçe anlamı: Ayet-el Kürsi Arapça yazılışı ve Diyanet meali! Ayetel Kürsi duasının faziletleri neler?

  Zammı sure, namazda kuranı kerim ayetlerinden bir miktar okunan ayete ve sureye denir. Bu zammı surenin en az üç ayet olması lazımdır. Zaten kuranı kerimin son sayfalarında bulunan sureleri namazda zammı sure olarak okuyoruz. Bu bilinen surelerin dışında kuranı kerimin herhangi bir ayeti de okunabilir. Ayete-l kürsi de kuran-ı kerimde geçen bir ayet olduğu için zammı sure olarak namazda okunabilir. Yalnız şuna dikkat edilmelidir ki 2. rakette okunan zammı sure 1. Rekâtta okunan zammı sureden daha uzun olmamalıdır. Bu şekilde okumak namazın mekruhlarındandır. 1. Rekâtta okunan zammı sure uzun 2. Rekâtta okunan zammı sure ise 1. Rekâttakinden kısa olmalıdır. Ayetel Kürsi Kuran-ı Kerim içerisinde bir ayet olduğu için Fatiha Suresinden sonra okunabilir.

  Peygamber Efendimiz (SAV) bir hadisinde evde bu duanın okunması halinde 30 gün boyunca eve şeytanın uğramayacağından bahsetmiştir. Namazlardan sonra bu duayı okuyan bir kimsenin ölümünün ardından cennete gideceği de rivayet edilmektedir.

  Müslümanların bu duayı çocuklarına, akrabalarına ve komşularına öğretmesi oldukça önemlidir. Ayetel Kürsi Müslümanlar tarafından istedikleri her zaman okunabilmektedir. Özellikle kişilerin uyumadan önce bu duayı okuması oldukça önemlidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow