hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ayetel Kürsi nedir? Kısaca Ayetel Kürsi’nin konusu ve ana fikri

  Ayetel Kürsi nedir Kısaca Ayetel Kürsi’nin konusu ve ana fikri
  expand

  Ayetel Kürsi’nin konusu mübarek günlerde Bakara Suresi ayeti arasında yer alan bu ayeti okumak isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki, tam olarak Ayetel Kürsi nedir, ana fikri ne? İşte Diyanet açıklaması ile Ayetel Kürsi tefsiri ve Türkçe anlamı...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuran’da bulunan ayetler arasında yer alan Ayetel Kürsi önemli dini günlerde okunmaya devam ediyor. Peki, bu ayet neleri içeriyor ve tam olarak konusu ile anlamı ne?

  AYETEL KÜRSİ NEDİR?

  Ayetel Kürsi Kuran’ın 41. sayfasında yer alan bir ayettir. Bakara Suresi’nin 255. ayeti olan Ayetel Kürsi şu şekilde okunur:

  Allâhü lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fi’ssemâvâti ve mâ fi’l-ard. Men-ze’l-lezî yeşfe’u ‘indehû illâ bi-iznih. Ya’lemü mâ beyne eydîhim ve mâ halfehüm. Ve lâ yuhîtûne bi-şey’in min‘ılmihî illâ bimâ şâe, vesi’a kürsiyyühü’s-semâvâti ve’l-arda ve lâ yeûdühû hifzuhumâ ve hüve’laliyyü’l-azîm.

  AYETEL KÜRSİ’NİN KONUSU VE ANA FİKRİ

  Ayetel Kürsi’nin tefrişi şu şekildedir: Allah, O’ndan başka tanrı yoktur; diridir, her şeyin varlığı O’na bağlı ve dayalıdır. Ne uykusu gelir ne de uyur. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O’nun izni olmadıkça katında hiçbir kimse şefaat edemez. Onların önlerinde ve arkalarında olanları O bilir. O’nun ilminden hiçbir şeyi -dilediği müstesna- kimse bilgisi içine sığdıramaz. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine almıştır. Onları korumak kendisine zor gelmez. O yücedir, mutlak büyüktür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kısaca bu ayetin konusu Allah’ın varlığına ve birliğine inanıldığı, her şeyin onun olduğu ve herkesi koruyabilecek yücelikte olduğudur. Koruyucu özelliklere sahip olduğuna inanılan ayet-i kerime, farz namazlardan sonra okunduğu gibi, diğer zamanlarda da Allah'a sığınmak için, şerden korunmak adına okunur.

   

  Ayetel Kürsi okunuşu ve Türkçe anlamı: Ayet-el Kürsi Arapça yazılışı ve Diyanet meali! Ayetel Kürsi duasının faziletleri neler?

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow