hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Berat gecesi 3 Yasin okumak! Berat gecesi okunacak 3 yasin ve duası! 3 Yasin ve 3 Berat Duası!

  Berat gecesi 3 Yasin okumak Berat gecesi okunacak 3 yasin ve duası 3 Yasin ve 3 Berat Duası
  expand

  Berat Kandili'nde 3 Yasin okumak konusu merak ediliyor. Üç aylarda Berat Gecesi, Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesinde eda edilir. Arapça'da tmize çıkma anlamı olan Berat Kandilinde günde yapılacak ibadetler çok faziletlidir. Peki Berat kandilinde 3 yasin duası nasıl okunur?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Berat Kandili, İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi, Berat gecesidir. 16. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır. Berat, Arapçada ''temize çıkma'' anlamına gelir.  Peki ama Berat Kandili'nde 3 yasin okumanın faziletleri nelerdir?

   

  Berat gecesi, Kur'an'ın Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir.

  Şaban-ı şerifin on beşinci, Berat gecesi akşam namazından sonra üç kere Yasin Suresi ve her birinin sonunda Berat duası okunur.

  Berat Duasının Anlamı:
  “Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah’ım, ey ihsân ve ikram sahibi olan ve kendisine ihsan edilemeyen, ey Celâl ve İkrâm Sahibi, ey lutfu ve ihsânı bol olan, Sen’den başka ilâh yok, sen kendisine ilticâ edenlerin yardımcısı, kendisine sığınanlara emân veren, korkanların kendisinde emniyete kavuştuğu yüce zât’sın. Allah’ım! Beni katında, Ümmü’l-Kitâb’da şakî/kötü veya mahrûm veya kovulmuş veya rızkı dar olarak yazdıysan, Allah’ım fazl u ihsânınla kötülüğümü, mahrûmiyetimi, kovulmamı ve rızkımın az olmasını sil, beni katında, Ümmü’l-Kitâb’da saîd/iyi, rızkı bol ve hayırlara muvaffak olan bir kulun olarak yaz. Şüphesiz Sen Rasûl’ünün lisânı üzere indirilen Kitâb’ında bir söz buyurdun ve Sen’in sözün haktır: «Allah dilediğini siler, (dilediğini de) sâbit bırakır. Ümmü’l-Kitâb (Ana Kitâb) O’nun yanındadır.»(er-Ra’d, 39) İlâhî! En büyük tecellin ile «Her hikmetli işe kendisinde hükmedilen»(ed-Duhân, 4) ve kesin karar verilen mübarek Şa’bân’ın yarısı gecesinde, bizden bildiğimiz, bilmediğimiz ve Sen’in bildiğin bütün belâları uzaklaştır. Şüphesiz Sen en yüce ve en keremlisin. Allah, Efendimiz Muhammed’e, âline ve ashâbına salât u selâm eylesin!” 

  Berat gecesi 3 Yasin okumak Berat gecesi okunacak 3 yasin ve duası 3 Yasin ve 3 Berat Duası

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow