hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Berat Kandili namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Berat Kandili namazı saat kaçta kılınır? Diyanet Berat Kandili namazı niyeti ve kılınışı!

  Berat Kandili namazı kaç rekat, nasıl kılınır Berat Kandili namazı saat kaçta kılınır Diyanet Berat Kandili namazı niyeti ve kılınışı
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Mübarek üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesi İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Temizlenme ve günahlardan arınma imkânın sunulduğuna inanılan kandil günü ismini Arapça ‘da temize çıkma anlamına gelen ‘berat’ kelimesinden almıştır. Manevi açıdan önemli bu gece için Berat Kandili namazı kılınışı ve 100 rekat namazının faziletleri araştırılmaya başlandı. Peki, bu mübarek Berat Kandili namazı kaç rekat, nasıl kılınır? İşte Diyanet’e göre Berat Kandili namazı niyeti ve kılınışı...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Müslümanlar aleminde bu geceyi ibadetle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Ayrıca, Berat gecesi, Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir. Bu yıl 24 Şubat Mart 2024 tarihinde idrak edilecek olan bu mübarek gecede namaz kılmak manevi açıdan oldukça önemlidir.

  BERAT KANDİLİ NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?

  Kelime olarak; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak anlamı taşıyan, Mü'minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilahi bağışa ermeleri umulduğu gece olarak bilinen Berat Kandili namazını kılmak isteyenler akşam namazıyla birlikte ibadet etmeye başlanabilir.

  BERAT GECESİ NAMAZI KAÇ REKAT, NASIL KILINIR?

  Berat Kandili'nde kılınan nafile namazı kılınışı binlerce kişi tarafından şimdiden gündemdeki yerini alıyor. Berat Kandili 12 rekat nafile namazı, 2 rekatta bir selam verilerek kılınır öte yandan her rekatında Fatiha ve Kuran-ı Kerim'den bir sure okunarak kılınan bir namaz olarak bilinmektedir.

  Berat Kandili namazı kaç rekat, nasıl kılınır Berat Kandili namazı saat kaçta kılınır Diyanet Berat Kandili namazı niyeti ve kılınışıKAZA NAMAZI VE NAFİLE NAMAZ KILMAK

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  En mühim hususlardan biri, namazdır. Hak dostları bu gecede namaz kılmanın ehemmiyetine dikkat çekmişler ve namaz borcu olanların kaza namazı kılmalarını tavsiye etmişlerdir. Mahmud Sami Ramazanoğlu Hazretleri, Dualar ve Zikirler isimli kitabında Berat gecesi namazını şöyle tarif etmişlerdir:

  "Berât gecesinde yatsıdan sonra ikide bir selâm vermek üzere yüz rekât namaz kılınır. Her rekâtta Fâtiha'dan sonra on kere İhlâs-ı şerîf okunur. On defa İhlâs-ı şerîf okumaya kudreti olmayan beş veya üç kere okur. Bu namaz tamam olduktan sonra okuyabildiği kadar salavât-ı şerîfe ve huzur-ı kalble tevbe ve istiğfar edip Allah Teâlâ Hazretleri'nden dünyevî ve uhrevî hâcetlerini taleb ve niyaz edecektir."

  2 REKAT NAFİLE NAMAZIN KILINIŞI

  Namaz kılmanın mekruh olduğu kerahat vakitler haricinde her zaman kılınabilir.12 rekat olan nafile namazı, 2 rekatta bir selam verilerek kılınır. Namazın her rekatında Fatiha ve Kuran-ı Kerim'den bir sure okunarak kılınır. Her 2 rekatta bir selam verildikten sonra 100 kere 'Sübhanallahi ve`l hamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber' denilir. 12 rekat namazın tamamı bittikten sonra 100'er defa tövbe istiğfar ve salavatlar getirilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Niyet etmek ibadetin şartlarındandır. Niyetsiz ibadetler sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır. Namaz için ise secdenin başına vardığınızda niyet etmek gereklidir.  Dilerseniz; "Niyet ettim Allah rızası için berat kandili namazını kılmaya. Kabul eyle Ya Rabb'im!" diyebilirsiniz.

  Berat Kandili namazı kaç rekat, nasıl kılınır Berat Kandili namazı saat kaçta kılınır Diyanet Berat Kandili namazı niyeti ve kılınışı1. Rekat

  "Niyet ettim Allah rızası için Nafile Namaz kılmaya" diye niyet ederiz.

  "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız.

  Subhaneke'yi okuruz.

  Euzü-besmele çekeriz.

  Fatiha okuruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kur'an'dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz.

  Rüku'ya gideriz.

  Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz.

  2. Rekat

  Ayağa kalkarak kıyama dururuz.

  Besmele çekeriz.

  Fatiha okuruz.

  Kur'an'dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz.

  Rüku'ya gideriz.

  Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz.

  Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz.

  "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

  Berat Kandili namazı kaç rekat, nasıl kılınır Berat Kandili namazı saat kaçta kılınır Diyanet Berat Kandili namazı niyeti ve kılınışı100 REKATLIK BERAT KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

  Berat Kandili gecesi kılınacak namaza Salat-ül-hayr (Hayır Namazı) denilmektedir. Hayır namazı 100 rekattır. Bu namazın her rekatında Fatiha suresinden sonra on defa İhlas suresi okunmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  100 Rekatlık Namaza "Ya Rabbi,senin rıza-i şerifin için namaza. Beni afv-ı ilahine,feyz-i ilahine mazhar eyle. Kasveti kalpden,dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip,süeda(iyiler) defterine kaydeyle." diyerek niyet edilir. Bu şekilde niyet edemeyenler "hacet namazına,hayır namazına" diye niyet edilebilir.

  Her rek'atte bir Fatiha 10 ihlası şerif okunur. İki rek'atte bir selam verilerek 100 rek'ata tamamlanır. 100 rek'at namazı ara vermeden kılmak şart olmamakla birlikte dinlenerek kılınabilir. 100 Rekatlık namazın vakti, yatsı namazıyla başlayıp, imsak kesilinceye kadar devam eder.

  Namaza yatsıdan sonra başlanabilir. 100 rekatlık namazda okunan ihlası şerifleri 10 okumak yerine her rekatte 100 def'a okuyarak 10 selamda da kılınabilir. Ancak 50 selam ile 100 rek'at kılmak daha faziletlidir. Zira bu namazın özelliği, yapılan secdelerin çok olmasıdır.

  Berat Kandili namazı kaç rekat, nasıl kılınır Berat Kandili namazı saat kaçta kılınır Diyanet Berat Kandili namazı niyeti ve kılınışıNAMAZ BİTTİKTEN SONRA OKUNACAKLAR: 

  Allahü Teala'nın "Hu" ismi şerifinin ebced hesabına göre değeri 11'dir.Rasülüllah Efendimizin isimlerinden "Taha"nın ebced hesabıyla değeri 14 olduğu için;

  Aşağıdaki 11 dua, 14 def'a okunur:

  *14 istiğfar(esteğfirullahel-azıım ve etübü ileyk).
  *14 Salevatı-şerife(allahümme Salli ala Muhammedin ve ala Ali Muhammed)
  *14 Fatiha'i şerife(Elham)besmeleyle

  *14 Ayetül kürsi(Allahü-La)besmeleyle

  *14 Tevbe suresi'nin son iki ayeti olan "Lekad Caeküm.."(besmeleyle)

  *14 kere "Yasin,Yasin..."dedikten sonra 1 Yasini Şerif.(Yasini Şerif'te yedi zahiri,yedi batıni"mbin"vardır,böylece o da 14 olur.) *14 ihlası şerif(kul hüvellahü ehad)bemeleyle

  *14 Felak suresi(kul euzü birabbil-felak)besmeleyle *14 Nas suresi(kul euzü birabbin-nas)besmeleyle
   
  *14 kere, Subhanellahi vel-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber,Vela havle vela kuvvete illa billahil-aliyyil-azıım.

  *14 kere, Salat-ı münciye(İlmihal kitaplarında yazar)okunur ve sonra dua yapılır.Salat-ı Münciye'yi bilmeyenler Küçük salevat okuyabilirler.(Allahümme salli ala Muhammedin ve ala Ali Muhammed) 

  llâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’ıl-ehvâali ve’l âafâat. Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’ıs-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa ındeke a’led-derecâat ve tübelliğunâa bihâa aksa’l gaayâat. Min cemî’ıl-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. İnneke alâa külli şey’in kadiyr.“

  Mânâsı: Allâh’ım, Efendimiz Muhammed’e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, bütün ihtiyaçlarımızı göndereceğin, bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kaadirsin.“

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow