hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Berat Kandili ne zaman, hangi gün? Diyanet Berat Kandili tarihi 2023!

  Berat Kandili ne zaman, hangi gün Diyanet Berat Kandili tarihi 2023
  expand

  Üç ayların başlaması ve Şaban Ayı’nın gelmesiyle “Berat Kandili ne zaman?” sorusunun cevabı merakla araştırılıyor. 2023 Berat Kandili ile birlikte milyonlarca Müslüman ibadet görevini yerine getirecek. Peki, Berat Kandili ne zaman? İşte merak edenler için Diyanet İşleri Dini Günler Takvimi 2023 Berat Kandili tarihi…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Af, arınma ve kurtuluş gecesi olduğuna inanılan Berat Kandili 2023 yılında ibadetle geçecek. Kandil gecesinde ibadetlerini gerçekleştirecek olanlar Diyanet’in dini günler takvimi üzerinden kandili ne zamana denk geldiğini araştırmayı sürdürüyor. 2023 Berat Kandili tarihi Diyanet’in dini günler takvimi içerisinde paylaşılmıştı.

  BERAT KANDİLİ 2023 NE ZAMAN?

  Diyanet’in dini günler takviminde yer alan bilgilere göre Şaban ayı bu yıl 21 Şubat 2023 Salı günü başladı. Şaban ayının 14. günü yani 6 Mart 2023’de Berat Kandili olacak. Şaban ayının sona ermesinin ardından da 11 ayın sultanı Ramazan ayı başlayacak. 2023 Ramazan başlangıcı ise 23 Mart 2023 Perşembe günü olacak. Berat Gecesi’nde eller semaya açılacak ve dualar edilerek ibadetler gerçekleştirilecek.

  BERAT KANDİLİ GECESİNİN ÖNEMİ

  Berat Kandili ile ilgili Diyanet’in geçtiğimiz yıllarda yaptığı paylaşım ise şöyle; Kaynaklarımızda rahmet, icabet, gufran ve takdir olarak isimlendirilen Berat gecesi, af, arınma ve kurtuluş gecesidir.

  Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow