hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Berat Kandili orucuna nasıl niyet edilir? Berat orucu önemi nedir? Berat Kandil orucu kaç gün tutulur?

  Berat Kandili orucuna nasıl niyet edilir Berat orucu önemi nedir Berat Kandil orucu kaç gün tutulur
  expand

  Berat Kandili'nde orucuna niyet edilişi ve nafile orucuna dair bilgiler sorgulanıyor.. Berat Kandili ayın 14. Gününü 15. Gününe bağlayan gece olarak ifade ediliyor. Buna göre, Berat Gecesi nu yıl 6 Mart Pazartesi gününe denk geliyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in bu günle ilgili olarak "Allah Teâlâ -rahmetiyle- şâbanın on beşinci gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesi koyunlarının kılları sayısından daha fazla kişiyi bağışlar" dediği buyurulmuştur. Peki Berat kandilinde oruç tutarken nasıl niyet edilir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hz. Peygamber (s.a.s.), "Şaban'ın ortasında (Berat gecesi) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasına (rahmeti ile) tecelli eder ve fecir doğana kadar, 'Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu başka bir şey isteyen…' buyurur." (Bkz. Tirmizi, Savm, 39; İbn Mace, İkamet'u-Salat, 191) demiştir. Kandil günü birçok Müslüman çeşitli ibadetler yapmaktadır. Peki ama Berat Kandili'nde oruca nasıl niyet edilir?

   
  Hz. Peygamber (s.a.s.), Zilhicce'nin ilk dokuz günü (Ebu Davud, Savm, 62; Tirmizi, Savm, 52), pazartesi ve perşembe günleri, aşura ve arefe günü oruç tutar (Müslim, Sıyam, 196, 197; İbn Mace, Sıyam, 41,42), pazartesi orucunu soranlara; "Bugün benim doğduğum, Peygamber olarak gönderildiğim ve Kur'an'ın bana vahyedildiği gündür." (Müslim, Sıyam, 198) diye cevap verirdi. Bu ve benzeri rivayetlere dayanarak bazı İslam alimleri dini açıdan faziletli sayılan diğer gün ve gecelerin ibadetle ihyasının müstehap olduğunu söylemişlerdir.
   

  Berat Kandili orucuna nasıl niyet edilir? 

  Ramazan ayında tuttuğunuz oruç gibi, kandil günü için sahura kalkıp niyetlenmelisiniz. Dilerseniz; “Niyet ettim Allah rızası için berat kandili orucunu tutmaya. Kabul eyle Ya Rabb'im!” diyebilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Peygamber efendimiz Berat Kandili orucu hakkında şöyle buyurduğu ifade ediliyor:

  Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ, o andan fecir oluncaya kadar: "Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim."


  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow