Besmele Nedir, Nasıl Çekilir? Besmelenin Türkçe, Arapça Anlamı Ve Faziletleri…

Besmele Nedir, Nasıl Çekilir? Besmelenin Türkçe, Arapça Anlamı Ve Faziletleri…

Besmele Nedir, Nasıl Çekilir? Besmelenin Türkçe, Arapça Anlamı Ve Faziletleri…

Besmele, İslam dininde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kur'an sureleri okunmadan, duaları okumaya başlamadan önce besmele çekilmesi gerekmektedir. Bunun yanında herhangi bir işe başlamadan önce de besmele çekilmesi gerekmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Besmele Nedir, Nasıl Çekilir?

Besmele İslam dininde son derece önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle her Müslümanın mutlaka bilmesi gerekmektedir. Besmele "Bismillahirrahmanirrahim" şeklindedir. Bu söz İslam dininde ayet olarak kabul edilir.

Kur'an-ı Kerim okunurken her surenin başında besmele çekilmesi gerekmektedir. Surelerinin tamamının başında bu ayet bulunmaktadır. Bunun yanında besmelenin pek çok fazileti de vardır.

Besmelenin Anlamı Nedir?

Besmele "Bismillahirrahmanirrahim" şeklindedir. Genellikle ayet olarak kabul edilmektedir. Müslümanlar günlük yaşamda besmeleyi sıklıkla kullanmaktadır. Genellikle Bismillah şeklinde kısaltıldığı da görülmektedir. Bismillah anlamı ise Allah'ın adıyla demektir.

Müslümanların herhangi bir işe başlarken ilk önce besmele çekmesi gerekmektedir. Bir Müslümanın işe başlamadan önce besmele çekmesi o işi Allah rızası ile yaptığı anlamına gelmektedir. Bunun yanında besmele içerisinde Allah'ın isimlerinden olan Rahman ve Rahim isimleri de bulunmaktadır. Besmele çekmeyi bir bilinç haline getiren kimse Allah'ın rahmetini ve merhametini bilen bir kimsedir.

Besmelenin Faziletleri Nelerdir?

Bismillahirrahmanirrahim ayetinin anlamı Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ile demektir. Rahman ismi esirgeyen demektir. Allah'ın isimleri arasında yer almaktadır. Rahim ise bağışlayan anlamına gelmektedir. Bu da Allah'ın isimlerinden bir tanesidir.

Besmelenin pek çok fazileti bulunmaktadır. Bir hadiste kıyamet günü Allah'ın kendisini zebanilerden kurtarmasını isteyen kişi besmele çeksin buyurulmaktadır. İnançlı bir şekilde besmele çeken bir kimse için Allah pek çok kapıyı açmaktadır. Bu nedenle besmelenin faziletleri oldukça fazladır.

Başka bir hadiste üzerinde besmele yazan bir kağıdı kim yerden kaldırırsa o kişi Allah katında Sıddık olur ve annesi ile babasının azapları hafifletilir buyrulmaktadır. Besmele hakkıyla ve inanılarak söylendiğinde Allah o kullarına yardım eder. Bunun yanında kıyamet gününde azaplarının hafifletilir.

Besmele çekmek, Allah'ı anmak ve bunun yanında Allah'ı teşbih etmek anlamlarına gelmektedir. Allah'ın güzel bir şekilde anılmasının en güzel yollarından biri Besmele çekmektir. Besmele içerisinde Allah'ın güzel isimlerinden ikisi geçmektedir. Bu sebeple oldukça önemlidir.