Son Dakika

Bilim Kurulu toplantısı ne zaman, saat kaçta? Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor..

A A

10.11.2021 - 11:54 Son Güncelleme:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önderliğinde toplanan Bilim Kurulu toplantısının detayları merak ediliyor. Bakan Koca toplantı sonrasında açıklama yapacak. Peki, Bilim Kurulu toplantısı ne zaman, saat kaçta? İşte detaylar..

Bilim Kurulu toplantısı ne zaman, saat kaçta? Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor..

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle belirli aralıklarla toplanıyor. Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman sorusu son gelişmeler ile takip ediliyor.

BİLİM KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN?

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün 17:30'da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak. Toplantının ardından Bakan Koca'nın yazılı açıklama yapması bekleniyor. Toplantı sonrası yazılı açıklama yapılacak.

GEÇEN HAFTA ALINAN KARARLAR NELERDİ?

En son geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda üçüncü doz BioNTech aşısı için onay verilmişti.  Bakan Koca, kritik toplantı sonrası sosyal medya hesabından paylaştığı yazılı açıklamada bazı önemli kararlar alındığını belirterek kararları şu şekilde sıraladı:

1. mRNA aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek Hatırlatma Dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu gruplar;

a) 60 yaş üzerindeki vatandaşlar

b) 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar

c) Başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.2. 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımız ile gebelerin tam aşılı olmalarının son derece önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı.

3. Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların durumu değerlendirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından önemli bir gösterge olarak görülmüştür.

4. Mevcut aşılama durumu da değerlendirilmiştir. 1 doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı %67, 2 doz aşılı olanların oranı ise %59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın %70’in üzerine çıkarılması gerekmektedir.

5. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden tedbirlerden vazgeçilmemeli."