Son Dakika

Bu yıl Black Friday 2021 ne zaman, hangi gün? Efsane Kasım, Kara, Muhteşem Cuma indirimleri başladı mı?

A A

11.11.2021 - 09:06 Son Güncelleme:

2021 Black Friday için artık sayılı günler kaldı. Yurt dışında “kara Cuma” indirimleri olarak bilinen indirim günlerinin öncesinde Türkiye’de bazı firmalar “Efsane Kasım” ve “Muhteşem Cuma” indirimlerini erkenden başlatacak. Peki, normal şartlarda Black Friday 2021 ne zaman?

Bu yıl Black Friday 2021 ne zaman, hangi gün? Efsane Kasım, Kara, Muhteşem Cuma indirimleri başladı mı?

Kasım ayının gelmesiyle birlikte alışveriş siteleri, mağazalar, uygulamalar ve diğer platformlar indirim günleri iin harekete geçmeye başladı.  Her yıl kasım ayında gerçekleştirilen indirim günleri Türkiye’de ise Muhteşem Cuma ve Efsane Cuma olarak biliniyor. Peki, indirim günleri hangi tarihte olacak?

BLACK FRİDAY 2021 NE ZAMAN, KASIM AYININ KAÇINDA?

Black Friday bu yıl 26 Kasım 2021 Cuma gününe denk gelecek. Birçok alışveriş firması ilgili hafta boyunca indirim kampanyaları düzenleyecek.

Ancak Türkiye'deki bazı firmalar indirimleri erkenden başlatacak. 

En fazla kullanılan mobil alışveriş sitelerinden biri 8-11 Kasım tarihleri arasında, diğeri 11. ayın 11'inde ve bir diğeri ise 7-11 Kasım tarihleri arasında bu indirimleri gerçekleştirecek. Ancak mu mağazaların esas gün olan 26 Kasım'da da yine indirim yapmaları bekleniyor.

BLACK FRİDAY NEDİR?

Normalde Şükran gününden sonraki Cuma günü, ABD’deki marketler kepenklerini erken saatte açarlar ve geç saatlere kadar da müşterilerine hizmet vermeye devam ederler. Bu hep böyle sürmüş. Fakat sonradan bu yoğun çalışma temposuna indirim kampanyaları da eklenmeye başlamış.

İndirim kampanyalarının işin içine girmesiyle birlikte, alışverişe olan talep de artmış. Bu talep artışı, Şükran gününden sonraki Cuma günlerinin aşırı yoğun geçmesine neden olmaya başlamış. Öyle ki 1961 yılında Philadelpihia’da insanlar yoğunluktan adım atamayacak hale gelmişler.

Trafik yüzünden araçların yerlerinden kıpırdayamadığı ve yoğunluktan insanların birbirini ezdiği o yıl, bu etkinlik Black Friday olarak anılmaya başlanmış.