Bugün kandil mi? Diyanet 4 Şubat 2022 ne kandili?

Bugün kandil mi? Diyanet 4 Şubat 2022 ne kandili?

Bugün kandil mi Diyanet 4 Şubat 2022 ne kandili
expand

4 Şubat 2022 Cuma günü eller semaya açılacak. Kandilin perşembeyi cumaya bağlayan gece idrak edilmesi nedeniyle hangi güne denk geldiği konusunda kararsız kalan kişiler “bugün kandil mi?” sorusuna yanıt arıyor. Peki, 4 Şubat 2022 ne kandili?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İslam alemi için bayramlar gibi önemli dini günler arasında yer alan kandiller ibadetlerin gerçekleştirildiği, ellerin semaya açıldığı günler olarak biliniyor. Her yıl bu önemli dini günlerin denk geldiği tarihler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini günler takvimi içerisinde paylaşılıyor. Peki, bu yılın ilk kandili ne zamana denk geliyor? İşte detaylar…

BUGÜN KANDİL Mİ, NE KANDİLİ? 4 ŞUBAT 2022 DİYANET

Receb ayının ikinci günü idrak edilecek olan Regaib Kandili bu yıl 3 Şubat 2022 Perşembe gününe denk gelecek. Yani perşembeyi cumaya bağlayan gece Regaib kandili olacak. Aynı ay içerisinde yani Şubat ayının 27’sinde ise Mirac Kandili idrak edilecek.

REGAİP KANDİLİ NEDİR?

Regâip, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. Kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Regaip gecesi denilince; “Çok lütuf ve ihsanla dolu, kiymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır. Bu gecede Yüce Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır.

 

 

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow