hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bugün kandil mi? 6 Mart ne kandili? Diyanet dini günler takvimi 2023!

  Bugün kandil mi 6 Mart ne kandili Diyanet dini günler takvimi 2023
  expand

  Ellerin semaya açılıp duaların dillendirileceği bu özel günü kaçırmak istemeyen birçok vatandaş "Bugün kandil mi?" sorusuna cevap arıyor. 2023 Dini günler takvimi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. Peki, bugün kandil mi, 6 Mart ne kandili? Diyanet dini günler takvimi 2023...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mübarek üç aylara girilmesiyle beraber İslam alemi kandil tarihleri için araştırmalarına başladı. Mart ayında idrak edilecek bu özel gece için bugün kandil mi? sorusu gündemdeki yerini aldı. Mübarek üç aylar içerisinde yer alan Berat Kandili, yılın üçüncü kandil gecesi olma özelliğini taşıyor. Kandil gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür. Kandil gecesini ihya edebilmiş olmak için; imkanı olanlar gündüzünde oruç tutacak, gecesinde ise evde ya da cemaatle namaz kılarak ibadetlerini yerine getirecek. 

  BUGÜN KANDİL Mİ, KANDİL NE ZAMAN?

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hicri Takvim bilgilerine göre belirlediği dini günler arasında yer alan Berat Kandili 6 Mart 2023 Pazartesi gününe denk gelmektedir.

  BERAT KANDİLİ NEDİR?

  Berat (Berâet), Arapçada ''temize çıkma'' anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece, günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir. 

  Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şâbanın on beşinci gecesinde Müslümanların Allah'ın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağı umularak bu geceye Berat gecesi denmiştir. Berat gecesi için Arapça eserlerde "şabanın ortasındaki gece", "mübarek gece", "rahmet gecesi" ve "sak gecesi" manalarına gelen terkipler kullanılmaktadır.

  2023 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

  Üç ayların başlangıcı - 23 Ocak Pazartesi

  Regaip Kandili - 26 Ocak Perşembe

  Miraç Kandili - 17 Şubat Cuma

  Berat Kandili – 6 Mart Pazartesi

  Ramazan Başlangıcı - 23 Mart Perşembe

  Kadir gecesi - 17 Nisan Pazartesi

  Ramazan Bayramı Arifesi- 20 Nisan Perşembe

  Ramazan Bayramı 1. Gün- 21 Nisan Cuma

  Ramazan Bayramı 2. Gün- 22 Nisan Cumartesi

  Ramazan Bayramı 3. Gün- 23 Nisan Pazar

  Kurban Bayramı Arifesi- 27 Haziran Salı

  Kurban Bayramı 1. Gün - 28 Haziran Çarşamba

  Kurban Bayramı 2.Gün- 29 Haziran Perşembe

  Kurban Bayramı 3.Gün- 30 Haziran Cuma

  Kurban Bayramı 4. Gün- 1 Temmuz Cumartesi

  Hicri Yılbaşı – 19 Temmuz Çarşamba

  Aşure günü – 28 Temmuz Cuma

  Mevlid Kandili - 26 Eylül Salı

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow