hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cenaze Namazı Nasıl Kılınır? Cenaze Namazının Farzları Ve Şartları Nelerdir?

  Cenaze Namazı Nasıl Kılınır Cenaze Namazının Farzları Ve Şartları Nelerdir
  expand

  İslam dininde namazlar ile ilgili bilgilerin bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir. Özellikle cenaze namazı, rüku ve secdesi olmayan namazlar arasında sayılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cenaze namazında selam vermek vaciptir. İslam dininin kurallarına göre ölen kişilerin arkasından cenaze namazı kılınmaktadır. Cenaze namazı ölen kişiye ve kıbleye doğru dönülerek kılınan bir namaz olarak bilinir. 

  Cenaze Namazının Farzları ve Şartları Nelerdir?

  Cenaze namazının giyilen elbise ve mekanın temizliği şart kılınan unsurlardır. Ayrıca büyük ve küçük abdestsizlikten taharet yani cünüp ve abdestsiz olmamak gerekir. Cenazenin yıkanmış olması da cenaze namazının şartlarından birisidir. Cenazenin namaz kılan imamın ve cemaatin önüne konulması da şart olarak sunulmuştur. Cenaze namazında dört tekbir ve kıyam yani ayakta durmak farz kılınmıştır. 

  Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

  Cenaze namazı kılınırken ilk önce ölen kişiye ve kıbleye dönülür. Saf tutulduktan sonra ise niyet getirilmektedir. Önce imam sonrasında ise cemaat tekbir getirir. Tekbirden sonra eller bağlanır "ve celle senaük" cümlesinin ardından sübhaneke duası da okunur. Eller kaldırılmadan "Salli Barik" duaları okunur. Eller kaldırılmadan tekbir getirilir. Bilen kişiler "Tirmizi, Cenaiz, 38" duası okunur. Bilmeyen kişiler ise fatiha suresini okurlar. Dördüncü tekbir sonrasında sağa ve sola selam verilir. Namaz da biter. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cenaze Namazı Özellikleri Nelerdir?

  Cenaze namazı genellikle rüku ve secdesi olmayan namazlardan birisidir. Cenaze namazında selam vermek farz olarak kabul edilir. Cenaze namazında en önemli özellik dört tekbir getirilmesidir.

  Cenaze Namazı Türkçe Meali

  Allah'ım. Dirimizi, ölümüzü, burada olanımızı ve olmayanımızı, erkeğimizi, kadınımızı, büyüğümüzü ve küçüğümüzü mağrifet buyur ve bağışla. Allah'ım. Aramızda yaşatacaklarını İslam üzere yaşat, öldüreceklerini ise İslam üzere öldür. Suradaki ölüye kolaylık ve rahatlık ver ve onu bağışla. Bu kişi iyi olursa sen onun iyiliğini arttır. Eğer günahkar ve kötüyse merhametin ve rahmetinle bunları görmezden gel. Ona güven, müjde yakınlık ve ikram ile mukabele et. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi olan Allah'ım! 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow