Cuma namazı kılınışı Diyanet bilgileri! Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

Cuma namazı kılınışı Diyanet bilgileri! Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

Cuma namazı kılınışı Diyanet bilgileri! Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

Cuma namazı bilindiği üzere her Cuma günü öğle namazı vaktinden önce kılınan namazdır. Cuma günü namazı camide cemaatle kılındığı için nasıl kılındığı sabah saatlerinden bu yana sorgulanıyor. Cuma namazı ilk dört rekat sünnet ardından kılınan iki rekat farz ve son olarak kılınan dört rekat sünnet olmak sureti ile toplam on rekattan oluşmaktadır. Sonrasında kılınan dört rekat Zuhr-i ahir namazı ve sonrasında kılınan öğlen namazının iki rekat son sünneti ile toplam on altı rekattan oluşmaktadır. Peki, Cuma namazı nasıl kılınır? İşte Diyanet İşleri Cuma namazı kılınışı ile ilgili bilgiler...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cuma namazının kılınışı bilgileri Cuma günü namazını camide kılmak isteyenlerin gündeminde. Cuma günü dini ibadetini eksiksiz yerine getirmek isteyenler için cuma namazı kaç rekat, cuma namazı nasıl kılınır sorularına yanıt arıyor. İslamiyette cuma namazı da ayrı bir öneme sahiptir. Kur'anı Kerim'de, "Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.

DİYANET BİLGİSİNE GÖRE CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269).

İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir (Kâsânî, Bedâî’, I, 285).

Bu bilgilere göre; Cuma namazı 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat Zühri Ahir (Son öğle) ve 2 rekat vaktin son sünneti olmak üzere toplam 16 rekat olarak kılınır.

CUMA NAMAZI KILINIŞI 

Öncelikle, Cuma namazının dört rekatlık ilk sünneti kılınır. Bu kılınan sünnet namazı, öğlen namazının ilk sünneti gibi kılınır. Bu namazı cemaatte yer alan her Müslüman bireysel olarak kılar ve sessizce Müezzin Efendinin seslenişi beklenir. Sonra, cami içerisinde Müezzin tarafından sadece cami cemaatinin duyabileceği kadar bir sesle ikinci ezan okunur ve akabinde imam hutbeye çıkarak Hutbesini okunur. Hutbe okunduktan sonra, müezzin tarafında kamet getirilir ve cemaat İmama tabi olur ve Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bütün cemaat Cuma namazının iki rekatlık farzını imam ile beraber kılarlar. Sonra, dört rekattan oluşan Cuma namazının dört rekatlık son sünneti kılınır. Bu son sünnetinde kılınış şekli ve usulü ilk sünnet gibidir. Bundan sonra, ”Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya” diye niyet ederek, aynen öğle namazının farzının kılınışı gibi zuhr-i ahir dediğimiz namaz kılınır.

Daha sonra ise, iki rekat sünnet namazı kılınır. Bu namaza niyet ettim öğlen namazının 2 rekat son sünnetini kılmaya denir ve öğlen namazının son iki sünnetin kılınır. Son olarak ta Müezzinin yönlendirmesi ile Ayet-el-kürsi ve tesbihler okunur, yani tesbihat yapılır, dua edilir ve cemaat dağılır.

Cuma namazı kılınışı Diyanet bilgileri Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekat

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Her hafta Cuma günü öğlen namazı vaktinde kılınan namaza Cuma namazı denilmektedir. Cuma Namazı tek başına kılınmaz. Öğle vaktinde cemaatle kılınır. Abdest alındıktan sonra Öğle ezânı okununca, cuma namazı kılmaya başlanır. Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır.

CUMA NAMAZINA NİYET EDERKEN:

"Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.

Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.

İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir.

Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.

İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

SON OTURUŞTA:

Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur.

Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur.

Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur.

Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur (harama yakın).

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir.

Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.

Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.

Niyet şöyle edilir:

"Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"

Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".

Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.

Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eðer o günün cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öðle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öðle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber