Liseli gençler "Kadına Şiddete Nokta Koy" diyor

Liseli gençler "Kadına Şiddete Nokta Koy" diyor

15-17 yaş arasındaki yirmi Açı Liseli genç, şiddet olaylarından çok rahatsız olup, bir fark yaratmak için yola çıktı. Şimdi bu gençler Şiddete Nokta Koy projesi ile okulları dolaşıp, z-kuşağının yapabileceklerini anlatıyorlar; iki yılda 3 binden fazla öğrenciye ulaşmışlar; her geçen gün aralarına yeni gönüllüler katıp dalga dalga büyüyen bir hareketi oluşturuyorlar.

‘’Kadına Şiddete Nokta Koy’’ projesi için yola çıkan gençler 8 Aralık Cuma günü, yine gençlere yönelik “Şiddete Nokta Koy Zirvesi''ni gerçekleştirecekler. Yaklaşık üçyüz katılımcının yer alacağı ve Kolektif House’da yapılacak  zirveye Yemenli çocuk gelin Nada Al-Ahdal, çok etkileyici bir biyografisi olan ve İngiltere’de kadın hakları konusunda sayısız yasanın çıkmasına aracı olan İngiliz savcı Nazir Afsal, "He For She" adına Undp sözcülüğüne seçilen Mert Fırat, sosyolog Prof. Dr. Kenan Çayır, toplumsal cinsiyet konularında çalışan iletişim uzmanı Doç. Dr. Itır Erhart, "Benim Çocuğum" filminin yönetmenlerinden ve Citök üyesi Can Candan, hukuk hocası ve İstanbul Bilgi Üniversitesi-Ctöb kurucusu Yrd. Doç. Dr. Seda Kalem, Boğaziçi Üniversitesi Citök Koordinatörü Cemre Baytok ve Kagider’den Sanem Oktar ile Eczacıbaşı’ndan Ata Selçuk, Borusan’dan Şule Yücebıyık, Garanti’den Tuğçe Yeşilyurt katılarak kadına yönelik projelerini anlatacaklar. 

Bunun yanında zirvede atölyeler var: "Forum Tiyatrosu"nda öğrencilerin yazdığı bir kısa oyun sahnelenecek ve seyircilerin sahneyi tekrar canlandırmaları istenecek; "Dijital Şiddet" konusu münazara atölyesinde tartışılacak, "Kurtarılmış Metin" atölyesinde cinsiyetçi metinler temizlenecek; ve "Yaşayan Kitap" çalıştayında kadın polis Esem Karabuç karşılaştığı zorlukları paylaşacak.

Z-kuşağı, konuşmalardan, istatistiklerden bıkmış bir gençlik. "Ancak bir fark yaratabilirsek dinleriz" diyorlar,  uygulaması bol konferanslarda işe yarar pratik projeleri görüp destek olabilecekleri alanları öğrenmek istiyorlar. Bu zirvenin de en önemli hedefi gençleri "Kadına Şiddet" üzerinde çalışan etkili STK’lar ile buluşturarak işbirliği yaratmak, gençleri harekete geçirmek. Konferansın öğle arasında networking amaçlı gelen ve bir mini fuar alanı yaratacak olan STK'lar Uçan Süpürge, Bfit, Biz-Bizze, Kamer; Nahıl, Kihd, Iss, ActiFit, Kızlar Sahada, Umut Vakfı, Toçev, Açev ve Şiddete Nokta Koy projeleri gençlerden destek arayacaklar.

Önemli bir dilekleri var:

8 Aralık Şiddete Nokta Koy Zirvesi’nin Açılış Konuşmacısı Nada Al_Ahdal: Nada’yı 11 yaşındayken Youtube’a koyduğu bir film ile görmüşler. Açı Liseli gençler sunumlarını hazırlıyordu; o da çocuk gelin olmaktan kaçıyordu.

Aradan dört yıl geçti; Nada’nın filmini sunumlarında hep kullandılar; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin alıp okulları dolaşmaya başladılar; bu okullardaki gönüllüler de sunumu alıp başka okullara götürdü. Hep Nada ile.

Bu yıl, bir günlük zirveyi planlarken Nada’yı buldular; Yemenli Nada artık amcasıyla Suudi Arabistan’da yaşıyordu; 15 yaşındaydı ve çocuk gelinlere yardım amaçlı bir vakıf kurmuştu. Yaşıtları olan bu kişiyle güçlerini birleştirmeye karar verdiler; Nada zirvede açılış konuşmalarını yapmayı kabul etti; onlar da Nada’nın inanılmaz hikayesini anlatıp örnek olmasına yardım etmeye söz verdiler. Nada, hedefleri çok yüksek, ifadesi çok güçlü, kalbi çok büyük bir kız. Tanınmasını ve tanıtılmasını istiyorlar. 

 

 

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS