Bacağı kesilen dağ keçisi, koruma altına alındı

Bacağı kesilen dağ keçisi, koruma altına alındı

Bacağı kesilen dağ keçisi, koruma altına alındı

Tunceli’de yaralı halde bulunan 4 yaşındaki dişi dağ keçisinin bir bacağı kesilerek yaşamına devam etmesi sağlanırken, yapılan tedavinin ardından koruma altına alındığı bildirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yaklaşık 2 ay önce vatandaşlar tarafından bacağından yaralanmış şekilde dağ keçisi bulundu.

Dağ keçisi, tedavi edilmek üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne getirildi.

Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Elazığ Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesine götürülen keçi, sor arka bacağı aktivitesini kaybetmesi ve hayatta kalması için kesilmek zorunda kaldı.

Tedavisinin ardından yeniden Tunceli'ye götürülen dağ keçisine bir süre daha bakım ve tedavisi yapıldı. Tamamlanan tedavinin ardından keçi Malatya’nın Hekimhan ilçesinde bulunan Memeli Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu’na gönderilerek koruma altına alındı.

Nakil için Tunceli’ye gelen Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Veteriner Hekimi Anıl Kızılarslan, "Nakli gerçekleştirdikten sonra orada rehabilitasyonunun devam ettirip hayatının sonuna kadar iyi bir şekilde bakımını sağlayacağız. Üretime adapte olursa üretimi de yapılacak. Olmazsa sadece doğal yaşamını devam ettirecek şekilde bakılacak. Ayrıca istasyonda bulunan yaban keçileriyle adaptasyonu da sağlanacak” dedi.

Kendilerine yaralı halde gelen dağ keçisinin Hayvan Hastanesinde bacağının kesildiğini belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürü Ali Haydar Gürsönmez, “Bacak aktivitesini kaybettiği için bacağı kesilerek kurtarıldı. Gerekli tedavi ve tetkikler sonucunda yeniden müdürlüğümüze getirildi. 50 gündür şube müdürlüğümüz kontrolünde tedavisini devam ettirip tamamladık” diye bilgi verdi.

Keçinin yeniden doğaya bırakılmasının risk taşıdığını ifade eden Gürsönmez, “Doğaya bırakmanın riskli olabileceğini düşündüğümüz için bölge müdürlüğümüzle konuyu istişare ettik. Hekimhan Memeli Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu’na naklini uygun gördük. Artık orada yaşamını sürdürecek belki yeniden anne olacak” şeklinde konuştu.