Modern dönemin külkedileri...

Modern dönemin külkedileri...

Modern dönemin külkedileri...

Onların ne bal kabağından arabaları ne de kaçarken düşürdükleri ayakkabıları oldu, sıradan bir yaşam sürerken, "beyaz atlı prensleri" ile tanışarak büyülü bir dünyanın kapısını araladılar.

Modern dönemin külkedileri olarak nitelendirilen prenseslerin, yaşam hikayeleri de birbirinden ilginç.

Kimi bir polo maçında, kimi olimpiyatlarda, kimi ise bir barda masalımsı hayatlarına adım attılar.

Külkedisi masalını gerçek hayatlarında yaşayanlar, dünya kamuoyunun her zaman ilgisini çektiler.

Gıpta ile bakılan saraylara kavuşanlar arasında en çok dikkati çekenlerinden biri ise 30 yaşındaki Catherine Middleton.

İşadamı Michael Middleton ve eski bir hostes olan Carol Middleton çiftinin en büyük kızı Middleton, 2011 yılının nisan ayında İngiltere tahtının ikinci adayı olan Prens William ile evlenerek, İngiliz kraliyet ailesinin az sayıdaki "avam" gelininden biri oldu.

Çiftin aşk hikayesi ise üniversitede sıradan bir çiftin tanışması arasında pek de bir fark yok. Çift okudukları İskoçya'daki St. Andrews Üniversitesi'nde ortak aldıkları bir sanat tarihi dersinde tanışmış, 2001 yılında çıkmaya başlamış ve her ikisi de bir süre aynı öğrenci evinde kalmış.

İlişkilerinin İsviçre'de bir kayak tatilinde çekilen fotoğraflarla duyulmasının ardından Middleton, kısa sürede ülkenin en çok görüntülenen kadınları arasına ilk sırada yer aldı.

Prens William, annesi Lady Diana'ya nişanında takılan lacivert safir yüzük ile Middleton'a evlenme teklif etti. Prenses unvanına kavuşan Middleton, düğününde Alexander Mc Queen'den Sarah Burton tasarımı bir gelinlik tercih etti.

Nikah törenleri ise zamanı gelince Prens William'ın kral ilan edilerek tacı devralacağı tarihi Westminster Kilisesi'nde yapılmıştı. Şu anda 5 aylık hamile olan Cambridge Düşesi Prenses Middleton, sarayında tüm genç kızların imreneceği bir yaşam sürüyor.

Prenses unvanını kullanamıyor

İngiliz kraliyet ailesine girmeyi başaran halktan bir diğer isim ise 64 yaşındaki Camilla Parker Bowles. Galler Prensi Charles ve Bowles'un arkadaşlıkları ise 1971 yılında bir polo maçında başlamış.

Çift, bir süre birlikte olduktan sonra Charles, Deniz Kuvvetlerindeki kariyerine odaklanmış ve Camilla da binbaşı Andrew Parker Bowles ile evlenmiş. Buna rağmen eski sevgililer birbirlerinden uzaklaşamamış.

Prenses Diana'nın trafik kazası sonucu ölmesinden sonra ilişkilerinin tekrar başladığı iddia edilen çift, 2005 yılında II. Elizabeth'in onayı ile evlendi. Camilla, genellikle Cornwall Düşesi ve İskoçya'da Rothesay Düşesi unvanını taşıyor.

Kraliyet çevrelerine göre, Camilla dul olduğu için prenses unvanını kullanmayacak, "Prensin eşi" olarak anılacak. Prensin tahta çıkması halinde de sıfatı "Kralın eşi" olarak değişecek.

Olimpiyatlardan saraya prenses oldu

Monaco Prensi II. Albert, asalet unvanı taşımayan Charlene Wittstock ile 1 Temmuz 2011'de evlendi. Çiftin tanışma hikayesi ise bir hayli ilginç.

Çift, 2000 yılında Sidney Olimpiyatları'nda tanıştı. Aynı yıl Monaco'da düzenlenen yüzme yarışlarında birinci olan Wittstock'un, madalyasını ve çiçeğini de Prens Albert'in elinden alması ise ilişkinin dikkati çeken noktalarından.

Çift, basında ilk olarak 2006'da Torino'da düzenlenen Kış Olimpiyatları'nı izlerken görüntülendi. İlişkinin basına yansımasından kısa süre sonra Formula-1 yarışlarına Charlene'le beraber katılan Prens Albert, sevgilisinin Grimaldi ailesinin diğer fertleriyle de tanışmasının ardından Monaco'da sarayının bahçesinde gerçekleşen görkemli düğün ile evlendi.

Bazı moda yazarları, Prens Albert'in eş olarak Charlene'i seçmesinde, genç kadının Prensin annesi Hollywood'un unutulmazlarından Grace Kelly kadar zevk ve stil sahibi oluşunun da etkisi sık sık kaleme aldı.

Çift, düğünlerinin de Prens Rainer ve Grace Kelly'nin düğünü gibi halka açık olmasını istemiş, bu nedenle de Monaco Sarayı'nın kapıları 4 bin kişinin töreni izleyebilmesi için açık bırakılmıştı. Prenses unvanını alan Charlene Wittstock, Giorgio Armani imzalı gelinlik giymişti.

Wittstock, basına "Nereden geldiğimin çok iyi farkındayım ama asil olmasak da ailemle gurur duyuyorum" açıklamasıyla da dikkati çekmişti.

Rock konserinde başlayan aşk

Norveç Prensi Haakon ve eşi Mette-Merit'in ilişkileri ise karmaşık bir aşk hikayesine sahip.

Eşiyle bir rock konserinde tanışan 39 yaşındaki Mette-Merit'in, bir uyuşturucu satıcısıyla yaşadığı ilişkisinden olan 4 yaşında bir oğlu vardı ve evlenmeden önce Norveç televizyonuna hayat hikayesini anlatarak, üvey annesinin striptizci olduğunu itiraf etmişti.

Beyaz atlı prensine kavuşan Mette-Marit, Oslo'da da hızlı bir gece hayatı yaşamış olmakla da suçlanıyordu.

Prens Haakon ise büyük aşk beslediği Mette-Marit ile evlenmek için gerekli izni alamazsa, tahttan vazgeçeceğini bile açıklamıştı. Gelin, düğünden bir hafta önce uyuşturucu bulundurmaktan tutuklanmış ve çıkan tüm olumsuz haberlere rağmen çift, görkemli bir düğünle 2001'de dünyaevine girmişti.

Reklamcı ve emlakçı prenses

Kraliyet soyundan gelmeyen bir diğer prenses ise Avustralyalı reklamcı ve emlakçı 41 yaşındaki Danimarkalı Mary Donaldson. Mary Donaldson, eşi Prens Frederik ile 2000 yılında olimpiyatlar sırasında Sydney'de bir pubda tanışmış.

Çift, Sydney'deki barda tanıştıktan sonra birbirleriyle uzun süre telefon ve elektronik posta ile haberleşmiş.

2003 yılında Kraliçe Margrethe'nin izniyle evlenen çiftin dört çocuğu bulunuyor. Çift Kopenhag yakınlarındaki Amalienborg'da rönesans tarzında inşa edilmiş bir malikanede yaşıyor.

Gazeteci prenses

Orta sınıf bir ailenin kızı Letizia, evlenmeden önce gazeteci olarak çalışıyordu. 2004 yılında haber spikeri Letizia Ortiz Rocasolano, İspanya Kralı Juan Carlos'un oğlu, tahtın varisi Prens Felipe ile Madrid'deki Almudena Katedrali'nde evlenerek prenses unvanına kavuştu.

Dul olduğu için İspanyol medyası tarafından hakkında olumsuz haberler yapılan prenses, Prens Felipe ile Katolik adetlerine uygun bir şekilde yapılan törenle saraya gelin gitmişti.

Prenses Letizia, düğünün de İspanya Kraliçesi Sofia'nın ödünç verdiği 100 yıllık tacı takmış, ayrıca giydiği gümüş ve altın yaldızlı 4,5 metre kuyruk uzunluğuna sahip beyaz gelinlik medyanın ilgisini çekmişti.

Şu anda Prenses Letizia, İspanyol halkının "göz bebeği" olarak kabul ediliyor. Prensle iki kız çocukları olan Prenses Letizia, Zarzuela Sarayı yakınlarındaki 3,5 milyon euro değerindeki malikanede yaşıyor.

Haber spikeriydi

İtalya'nın son kralının torunuyla evli olan, 43 yaşındaki Venedik ve Piedmont Prensesi Clotilde Courau da modern külkedilerinden.

Evlenmeden önce özel bir kanalda haber spikeri olan prenses, bazı filmlerde de rol almış. Düğününde kraliyet ailelerinin modacısı Valentino'nun hazırladığı bir gelinlik giyen prensesin, internette kendi adını taşıyan bir sitesi var. Resmi Twitter adresi de olan Prensesi, 11 bin 989 kişi takip ediyor.

Partiden saraya uzanan aşk

Prens Willem Alexander'da kraliyet soyundan biriyle evlenmeyen bir diğer prens. Prens Alwxander, İspanya'daki bir partide tanıştığa kadına prens olduğunu söylememiş.

Tanıştığı gencin prens olduğunu bilmeyen 41 yaşındaki Maxima da gerçeği öğrendiğinde çok şaşırmış. Çiftin evlenme kararının ise kraliyet ailesinde birçok tartışmaya neden olduğu medyaya yansımıştı.

Kasım 2012'de Hollanda Kraliyeti Veliaht Prensi Willem Alexander ve eşi Prenses Maxima, İstanbul'a geldi. Çift, İstiklal Caddesi'ndeki Hollanda Başkonsolosluğu'ndan Pera Palace Otel'e kadar bisikletle gitmişti.
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber