Mutlu evliliğin 9 sırrı

Teve2'de Armağan Çağlayan'ın sunduğu Hepsi Bugün Oldu programına katılan Evlilik ve Çift Terapisti Dr. Gülcan Özer, mutlu bir evlilik yapmak ve bu beraberliği devam ettirmek konusunda merak edilen soruları yanıtladı.Aşk bitmeden evlenmek doğru değil

Aşkın zirvelerindeyken evlilik kararı almak pek de sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Aşkın ilişkiye evrilmesi ve başka birini kabullenmek farklı bir süreçtir. Aşk içinde şehvet ve tutku gibi güçlü duygular barındırır. Karşısındaki partneri sağlıklı olarak değerlendirmek pek de mümkün değildir.

Aşk ile sevgi başka şeyler

Bir kişiye aşık olmak anlık, kendiliğinden ortaya çıkan bir şeydir. Aşıkken bir insanın içine kapanık ya da duygusal olması çekici gelirken, aşkla gelen duygular sevgiye evrildiğinde, aslında duygusal aktarımda bu özelliklerin olumsuz yönleri de görülebilir. Aşktan sevgiye geçiş, sahiden birini fark edebilmek anlamını taşır.

Eşinizi değiştirmeye çalışmayın

Her evliliğin kendine has özellikleri olsa da genel hatlarıyla bazı noktalardan bahsedilebilir. Örneğin karşısındakini değiştirme isteği ve eğilimi. Bu eğilim kadınlarda, erkeklere göre daha baskındır. Bu değiştirme meselesi çiftler arasında ciddi problemlere yol açabilir.

Ailelerle olan mesafe iyi ayarlanmalı

Evliliğin içindeki en büyük gerilim hatlarından biri hala aileler. Çiftlerin aileleriyle kuracakları ilişkilerdeki mesafe ve nezaket kritik önemde.

Çocuksuz zaman geçirebilmek önemli

Karı koca olmakla ebeveyn olmak birbirinden çok farklı şeyler. Çocuk olduktan sonra çiftlerin çocuklara ve birbirine karşı davranış kalıpları git gide değişiyor. Aile olmak, çift olmak, ebeveyn olmak birbirinden farklı şeyler. Çiftler, birbirine karşı ilgisini, paylaşımlarını azaltmamak adına çift olarak kendilerine zaman ayırmalılar.

Eşinizle geçireceğiniz zamanı teknolojik aletlere ayırmayın

Evli çiftlerin, aynı odada bile mobil cihazlarıyla farklı şekilde sosyalleşme ya da iletişim kurmaları ilişkiyi zedeler. İşin gittiği kıskançlık noktalarının biri de birbirinin sosyal medya hesaplarına karışma ve güven bunalımı

Cinsellik bir görev değil haz bilinciyle yaşanmalı

Cinsellik konusuna bakış açısı evlilik sonrası ya da geçen zamanla beraber artık haz alınacak bir şey olmaktan ziyade görev gibi görülmeye başladığında çiftler, birbirinden uzaklaşabilir.

Her açıdan sadık kalınmalı

Çiftler birbirine duygusal, bedensel, sosyal, yaşamsal olarak sadık kalmalı

Evliliği kurtarmak için çocuk yapılmamalı

Çocuk olduktan sonra boşanma oranları ciddi şekilde azalıyor olsa da evliliğin kalitesi düşünüldüğü gibi bir düzeye çıkmıyor. Zaten iyi gitmeyen bir evliliğin içine bir de çocuk gibi zor bir konu eklenince işler daha da zor bir hal alabilir. Çünkü çocuklar gerçeğin ne olduğunu oldukça basit bir şekilde algılayabiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS