hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Pandemi sonrası yeni düzen: 'Ofisten çalışma penceresi' kapanıyor mu?

  Pandemi sonrası yeni düzen: Ofisten çalışma penceresi kapanıyor mu
  expand

  Birçok çalışan pandemi sırasında deneyimlediği uzaktan çalışmanın esnek yapısına alıştı. Yapılan araştırmalar pandemi sonrası çalışma düzeninde değişikliklerin yaşanabileceğini ortaya koydu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BBC'nin haberine göre; en azından uzaktan çalışmanın bazı unsurlarını sunan işlere talep arttı.

  Toplanan LinkedIn verilerine göre, İngiltere'de uzaktan çalışma imkanı sunan işler toplam işler arasında önemli bir pay elde etti. Ülkede uzaktan çalışılan işlerin tüm iş ilanları karşısındaki payı beşte bir oranında oldu.

  ABD'de, Şubat 2022'de LinkedIn aracılığıyla gönderilen tüm iş başvurularının %50'si, evde çalışma imkanı sunan pozisyonlar içindi.

  Küresel düzeyde firmalar haricinde bazı KOBİ'ler de uzaktan çalışma modelini sürdürme kararı aldı. Ofislerini açan firmaların çalışan kaybettiği de gözlemlendi.

  İngiltere ve ABD merkezli firmaların uzun vadede çalışanlarını ofise çağırabileceği tahmin ediliyor. Buna gerekçe olarak ise kurum kültürü ve personel iletişiminin en basit bu şekilde sağlanabilecek olması.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bazı uzmanlar uzaktan çalışma modeline geçecek kurumların teknolojik altyapıdan kurum kültürüne kadar birçok alanı iyi organize etmesi gerektiğini ifade ettiler.

  Harvard Business School'da işin geleceğini araştıran bir işletme profesörü olan Prithwiraj Choudhury, "Çalışanlarınızı ofise çağırırsanız büyük yetenekleri kaybetme riskiniz var. İnsanlar pandemi zamanında esnek çalışma modüllerine alıştılar ve daha fazla esneklik isteyecekler." dedi.

  Choudhury, uzaktan çalışma modelini kurabilen şirketlerin "yetenek mıknatısları" olacağını da sözlerine ekledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow