Dünyada Atatürk'ün heykelinin bulunduğu ülkeler

Sadece Türkiye'de değil, dünyanın birçok şehrinde ulu önder Atatürk'ün ismini ya da heykelini görmek mümkün. Hürriyet gazetesi Atatürk'ün heykelinin bulunduğu ülkeleri derledi. İşte o ülkeler;Hürriyet gazetesi Atatürk'ün heykelinin bulunduğu ülkeleri derledi. İşte o ülkeler;

Mexico City / Meksika

2003 yılında heykeltıraş Sait Rüstem tarafından yapılan Atatürk Anıtı, Çimento Müs-tahsilleri İşveren Sendikası Başkanı Ahmet Eren’in çabalarıyla Meksika’nın başkenti Mexico City’e götürülmüş. Şehirde Atatürk Anıtı’nın açılışı ise 29 Ekim 2003 yılında yapılmış.

Washington / ABD
Heykel Atatürk'ün 75. ölüm yılı olan 10 Kasım 2013 yılında yaptırılmış. Bölgenin önemli meydanlarından biri olan Sheridan Circle’da yer alıyor.
Santiago / Şili

Şili’nin başkentindeki parklardan birinde yer alan Atatürk rölyefi, burada yaşayan halkın Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek alması amacı ile belediye tarafından yaptırılmış.

Bişkek / Kırgızistan

Bişkek’in Ahunbayev caddesindeki bir parka 1995 yılında Atatürk ismi verilmiş. 10 Kasım 2015 yılında ise parka Atatürk heykeli yaptırılmış.

Havana / Küba
Heykel Havana devlet adamlarının isteği üzerine heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından 2011 yılında yapılmış. Heykelde, ulu önderin “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözü yer alıyor.
Bişkek / Kırgızistan

Bişkek’in Ahunbayev caddesinde yer alan parka 1995 yılında Atatürk ismi verilmiş, 10 Kasım 2015 yılında ise parka bir de Atatürk heykeli yaptırılmış.

Wakayama / Japonya

Wakayama’nın kasabası olan Kuşimoto’da Türk Müzesi’nin içerisinde Atatürk heykeli yer alıyor. Heykelin üzerinde “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözüne yer verilmiş.

Yeni Delhi / Hindistan

Hindistan’ın başkenti olan Yeni Delhi’nin en işlek caddelerinden birinin ismi, Mustafa Kemal Atatürk Marg olarak adlandırılmış.

Budapeşte / Macaristan

Budapeşte’deki çocuk parkı Naphegy Park’ta Atatürk’ün bir büstü yer alıyor. Üstelik büst Atatürk’e duydukları hayranlık nedeniyle Macarlar tarafından yaptırılmış.

Astana / Kazakistan

Astana kentinin Yesil Nehri kıyısındaki parkta yer alan Atatürk heykeli 2009 yılında Kazakistan cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından açıldı.

Albany / Avustralya
Avustralya’nın batısında yer alan Albany kasabasında oldukça etkileyici bir konumda yer alan heykelin yanı sıra bölgede bir de Atatürk Parkı bulunuyor.
Bükreş / Romanya

Başkent Bükreş’te Mustafa Kemal Atatürk Meydanı ve meydandaki “Teatrul Odeon” tiyatro binasının hemen önünde Atatürk büstü yer alıyor.

Amsterdam / Hollanda

Amsterdam’da bulunan Atatürk anıtında, hem Hollandaca hem de Türkçe olarak ulu önderin, “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözünün yanı sıra birlik ve beraberliği yansıtan ifadeler yer alıyor.

Karlsbad / Çekya

I. Dünya Savaşı sırasında böbrek rahatsızlığı geçiren Mustafa Kemal o dönem Avusturya-Macaristan İmparatorluğu içerisinde yer alan Karlsbad’da tedavi görmüştür. Bugünkü adı Karlovy Vary olan şehirde Atatürk, Rudolfs Hof Pansiyon’da konakla-mıştır. Sonraları Rus bir adamı tarafından satın alınan bu pansiyon Carlsbad Plaza Hotel olarak değiştirilmiş ve Atatürk’ün burada kaldığına dair bir levha asılmıştır.

Kabil / Afganistan

1983 yılında Afganistan’ın başkenti Kabil’de kurulan hastane 1991 yılında Atatürk Çocuk Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamış.

Sidney / Avustralya
Avustralya’nın Sidney şehrinde yer alan Hyde Park, Atatürk anıtına ev sahipliği ya-pıyor. Anıtın üzerinde Mustafa Kemal’in Anzak askerlerine ait cenazelerin ülkelerine gönderilmesini isteyen annelere yazdığı mektup yer alıyor.
Aşkabat / Türkmenistan

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat'ta Atatürk Meydanı ve heykeli yer alıyor.

Wroclaw / Polonya

Polonya’nın Wroclow şehrinde 2008 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi bölgede yer alan bir meslek lisesine verilmiş.

Vise / Belçika

Belçika’nın Vise kentine bağlı Cheratte kasabasında 2003 yılında Atatürk’ün ismi bir caddeye verilmiş.

Lima / Peru

Peru’nun başkenti olan ve yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip olan Lima’da da Atatürk büstü yer alıyor.

Santo Domingo / Dominik Cumhuriyeti

Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti olan Santo Domingo’da bir caddeye verilmiş.

Wellington / Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’ın güneyinde yer alan Tarakena Körfezi’nde Atatürk anıtı bulunuyor. Ayrıca şehirde ulu önderin ismini taşıyan bir de park yer alıyor.

Roma / İtalya

Roma’da geniş bir bulvara ismini veren Mustafa Kemal Atatürk adına bir de anıt yaptırılmış.

Üsküp / Makedonya

Ülkenin hem başkenti hem de en gelişmiş şehri olan Üsküp’te Gostivar şehri sınırları içerisinde Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu bulunuyor.

Yehud / İsrail

Yehud’da Arkadaş Derneği’nin bahçesinde 2007 yılında yapılan Atatürk anıtında “Türk Milleti ve Türkiye’yi seven İsrail halkı sana ebediyen minnettar kalacaktır.” sözü yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS