hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünya'nın En Büyük Okyanusu Hangisidir? Dünya'nın En Büyük Okyanusları Listesi...

  Dünyanın En Büyük Okyanusu Hangisidir Dünyanın En Büyük Okyanusları Listesi...
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Dünya yüzeyinin yaklaşık %71'i sudan oluşur ve geri kalan kısmı kıtalar ve adalar kaplar. Su kütlelerinin ne kadar geniş olduğunu anlamak için çeşitli okyanus ve denizlerin boyutlarını merak edebilirsiniz. Aşağıda, alanları, ortalama derinlikleri ve en derin noktaları dahil olmak üzere dünyanın en geniş okyanuslarını sıraladık.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyanın En Büyük Okyanusu Hangisidir?

  Pasifik Okyanusu havzası, Dünya yüzeyinin yaklaşık 1/3'ünü kaplar ve küresel olarak su yüzeyinin yaklaşık %46'sını oluşturur. Bu nedenle, dünyanın en büyük okyanusudur. Ortalama derinliği 4.280 m'dir ve en derin noktası 10.994 metreye (36.070 fit) inen Challenger Deep'tir.

  Pasifik Okyanusu, Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Avustralya kıtalarıyla sınır komşusudur. Portekizli bir kaşif olan Ferdinand Magellan, bu devasa su kütlesine 1520'de "barışçıl" anlamına gelen "Pasifik" adını verdi. Pasifik Okyanusu, mevcut tüm okyanusların en eskisidir. Ulusal Okyanus Servisi'ne göre, bu okyanustaki en eski kaya yaklaşık 200 milyon yıl öncesine dayanıyor.

  Okyanus havzası yaklaşık 25.000 adaya; köpekbalıkları, fil fokları, katil balinalar, penguenler ve deniz salyangozları dahil 228450'den fazla türe ev sahipliği yapmaktadır. Pasifik Okyanusu, sınırdaki kıtaları, okyanusları ve denizleri birbirine bağlayan çok sayıda nakliye yoluna sahiptir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya'nın En Büyük Okyanusları Listesi

  Pasifik Okyanusu’ndan Sonra Gelen En Büyük Okyanuslar

  Atlantik Okyanusu

  Atlantik Okyanusu havzası, Dünya yüzeyinin yaklaşık %20'sini kaplayan dünyanın en büyük 2. okyanusudur. Okyanus, Amerika, Avrupa ve Afrika'daki çeşitli ülkelerle sınır komşusudur. Atlantik'in ortalama derinliği 3.646 m'dir ve en derin kısmı yaklaşık 8.380 m'ye inen Milwaukee Deep'dir. Atlantik birçok denizlere, adalara, körfezlere ve koylara ev sahipliği yapmaktadır. Köpekbalıkları, deniz ayıları, deniz kaplumbağaları ve kambur balinalar dahil 17.500'den fazla türe sahiptir.

  Dünyanın En Büyük Okyanusu Hangisidir Dünyanın En Büyük Okyanusları Listesi...

  Hint Okyanusu

  Hint Okyanusu havzası, gezegenin suyunun yaklaşık %19,8'ini oluşturur ve Atlantik ve Pasifik okyanuslarından sonra üçüncü sırada yer alır. Doğu Afrika, Asya ve batı Avustralya'daki birçok ülkeyle komşudur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu okyanusun ortalama derinliği 3.741 m olup, Atlantik Okyanusu'ndan daha derindir. En derin noktası, yaklaşık 7.290 m'ye inen Sunda Çukuru'dur. Hint Okyanusu, Madagaskar (dünyanın en büyük 4. adası) dahil olmak üzere birçok adaya ev sahipliği yapmaktadır. Dugonglar, balinalar, deniz yılanları, köpekbalıkları ve kaplumbağalar da dahil olmak üzere 9.000'den fazla tür için uygun bir yaşam alanı sunar.

  Güney Okyanus

  Güney Okyanusu havzası (Antarktika Okyanusu) Antarktika'yı çevreler ve Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarının bazı bölgelerine kadar uzanır. Gezegenin 4. büyük okyanusu olan Güney Okyanusu'nun ortalama derinliği 3.270 m'dir. En derin noktası, deniz seviyesinin 7.434 m altına kadar uzanan Factorian Derinliği'dir. Okyanus 9.000'den fazla türe ev sahipliği yapıyor ve çoğu nesli tükenmek üzere. Foklar, penguenler ve balinalar gibi canlıları hala burada yaşamaktadır.

  Kuzey Buz Denizi (Arktik Okyanusu)

  Arktik Okyanusu havzası, küresel suyun %4,3'ünü oluşturan dünyanın en küçük, en sığ ve en soğuk okyanusudur. Arktik Okyanusu kuzey kutup bölgesindedir ve Kuzey Amerika ile Avrasya ile sınır komşusudur. Ortalama derinliği 1.038 m'dir ve Molloy Deep (en derin noktası) yaklaşık 5.550 m'ye inmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Arktik Okyanusu, Kanada'nın kuzeyindeki Arktik Takımadaları da dahil olmak üzere binlerce adaya ev sahipliği yapmaktadır. Arktik Okyanusu'ndaki uçsuz bucaksız buza rağmen, soğuk yaşam alanlarına uyum sağlamış 5.500'den fazla hayvan türü yaşamaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow