hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  E-devlet Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Sorgulama nasıl yapılır? Ehliyet alımında e-devlet kolaylığı!

  E-devlet Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Sorgulama nasıl yapılır Ehliyet alımında e-devlet kolaylığı
  expand

  Ehliyet alımında süreci hızlandırmak için önemli bir adım daha e-devlet’e entegre edildi. Hem süreci hızlandıracak olan hem de sahte sertifikalamanın önüne geçecek olan yeni sistemde artık Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilecek. Peki, e-devlet Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Sorgulama nasıl yapılır?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  e-devlet’e entegre edilen sistemlerle birlikte birçok kamu kurumunda yapılacak işlemler daha hızlı bir şekilde halledilebiliyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV A.Ş. tarafından ortaklaşa yürütülen "Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Sorgulama Hizmeti ve Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Doğrulama Hizmetinin e-Devlet Kapısı Entegrasyonu" projesiyle işlemler artık çok daha kolay olacak.

  E-devlet Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Sorgulama nasıl yapılır?

  E-devlet’e TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama alanına ister “sürücü” yazabilir isterseniz ilgili kurum işlemlerinden bu hizmeti seçebilirsiniz. Ardından e-devlet barkodlu belgeyi size verecek.

  e-devlet giriş için tıklayınız…

  Motorlu taşıt sürücü kurslarından yılda yaklaşık 3 milyon kişi sertifika alıyor. Sertifikalar, özel motorlu taşıt sürücü kursları tarafından düzenlenerek il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerince kontrol edildikten sonra imzalanarak kursiyerlere dağıtılıyor, kursiyerler de bu sertifikalar ile birlikte nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine giderek sertifikalarını ehliyete dönüştürüyorlardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bugün itibarıyla başlayan uygulama sayesinde motorlu taşıt sürücü sertifikası sorgulama ve doğrulama işlemleri artık e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

   

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow