hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ecrin İsminin Anlamı Nedir? Ecrin İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Ecrin İsminin Anlamı Nedir Ecrin İsmi Kuranda Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Yeni doğan bir bebeğe isim koyma süreci hem çok eğlenceli hem de çok öğretici bir dönemdir. İsim arayışında olan anne ve babalar, bu dönemde çok sayıda ismin anlamına da bakıyor. Ecrin de en çok hakkında araştırıma yapılan ve anlamı merak edilen bir kız ismidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Ecrin İsminin Anlamı Nedir?

   Arapça dil kökünden türeyerek Türkçeye geçen Ecrin ismi, kız çocuklarına en fazla verilen isimdir. Bu ismin kelime anlamı ise, kullandığı yere bağlı olarak bazı değişiklikler gösterir. Ecrin ismi, Arapçada bulunan “ecr” kelimesinden türemiştir. Kelime köküne bakıldığı zaman ise, Ecrin’in karşılık ya da ücret anlamı taşır. Aynı zamanda bir bütün olarak bu sözcük “Allah’ın verdiği bir hediye” açıklamasına da sahiptir.

   Çocuklar için tercih edilen isimler için yapılan bazı harf analizleri ile bazı kişilikler arasında ilişki bulunduğu düşünülür. Bu kapsamda Ecrin ismini taşıyan kişilerin dürüst ve sağduyulu insanlar olduğu kabul edilir. Bu kişiler ise, girdikleri her ortama kolaylıkla ayak uydurabilirler. Aynı zamanda girdikleri tüm alanlarda da çok başarılı olabilirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Ecrin İsmi Kur'an'da Geçer mi?

   Ecrin ismi, aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in pek çok ayetinde yer alır. Bu kelime ile karşılaşılan ayetler ise; Furkan Suresi 57. ayet, Yasin Suresi 11. ayet ve Sebe Suresi 47. ayettir. Bu anlamda bir ismin Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmemesinin ise, o ismin iyi ya da kötü bir anlama gelmediğinin bilinmesi gerekir. Ecrin ismi son dönemlerin en popüler kız isimleri arasında yer alıyor. Ülkemizde en fazla kayıtlı bulunan kız isimleri arasında yer alır. Hem güzel anlamı hem de Kur'an'da geçmesi ailelerin bu ismi tercih etmesindeki en önemli faktörlerdir.

   Ecrin İsmi TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

   Ecrin ismi, Ecrin isminin anlamı genellikle Allah tarafından verilen hediye olarak bilinir. Bir diğer anlamı ise, sevaptır. Sağduyuyu ve başarıyı temsil ettiği bilinen Ecrin ismi, aynı zamanda erdemli olmak anlamına da gelir. Ecrin ismini taşıyan kişilerin çok vefalı bir kişiliğe sahip olduğu düşünülür. Ailelerine karşı hayırlı bir evlat ve vefalı bir insan oldukları da düşünülür.

   Ecrin ismi, genellikle iyi amelleri simgeler. Bu isimi taşıyan kişiler sağduyuyu, ifade eder. Dürüst ve adaletli olan bu kişiler, hayatta her işte başarılı olur. Ecrin ismi, aynı zamanda fedakarlığı ve erdemli olmayı da belirtir. Bu ismi taşıyan kişiler çevresine ve ailelerine karşı çok vefalıdır. Ecrin ise, her zaman çok çalışmayı ve güzel şeyler üretmeyi simgeleyen bir isimdir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow