hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  En Güzel Ev Dekorasyon Fikirleri

  En Güzel Ev Dekorasyon Fikirleri
  expand

  En güncel ev dekorasyon fikirleri ile harika bir stil yaratmanıza yardımcı olacak pek çok önemli ayrıntıdan bahsedeceğiz. Her insan yaşadığı alanın güzel ve ferah olmasını ister. Günün pek çok zamanını geçirdiğimiz, ailemizi ve arkadaşlarımızı ağırladığımız evler, insanların ruhunu yansıtır. Ev dekorasyonu, tam olarak bu noktada karşımıza çıkmakta ve içerisinde bulunduğumuz alanların daha keyifli ve güzel görünmesini sağlamaktadır.

  Her farklı evde bambaşka bir atmosfer olarak karşımıza çıkan birbiriyle uyumlu eşyalar, çeşitli tablolar ve desenli perdelerin bir araya gelmesiyle muazzam ve özgün konseptler karşımıza çıkmaktadır. Özgün konseptler oluşturabilmek ve yaşam alanlarınıza eşsiz bir ruh katmak için ise tuğla duvar paneli gibi modern dekorasyon tercihlerinde bulunabilirsiniz.

  Günümüzde artık sade, samimi ve bohem dekorasyon stilleri ön plandadır. Pek çok dekorasyon zevki ile uyumlu hale gelebilen bu trendlerin temelinde doğallık vardır. Artık ağır dekorasyon trendleri yerini minimalist ve doğal trendlere bırakır hale gelmiştir. Sizlerde evinizin daha doğal görünmesini istiyorsanız ahşap duvar paneli tercih etmek, yapacağınız değişikliğin ilk adımı olabilir. İster tek renk ister birden fazla renkten oluşan ahşap panellerle dekorasyon zevkinize ve yaşam alanınızın atmosferine uyumlu olacak şekilde fark yaratabilirsiniz.

  Ev dekorasyonunda önemli olan bir diğer nokta da evin her bölümünü incelemek ve bölümlerin boyutlarına göre planlama yapmaktır. Dar bir eve büyük mobilyalar almak, kullanışsız olacak ve yaşam alanını sorunlu bir yer haline getirecektir. Aynı şekilde geniş evlerde tercih edilen küçük eşyalar da hoş bir görüntü yaratmamakla birlikte dekorasyonda etkili bir çizgi yakalamaya olanak vermez. Her evin kendine özel bir yapısı vardır. Bu nedenle evinizin şeklini ve ışık alma durumunu dikkate almanız gerekir. Ev dekorasyonunda ön planda tutulması gereken bir başka detay ise elbette ki duvarlardır. Dekorasyonda duvarlara yapılan zevkli ve doğru dokunuşlar, estetiği arttıran en önemli unsurlardandır. Ev dekorasyon fikirleri hakkında merak ettiğiniz bütün detaylar yazımızda sizleri bekliyor.

  Ev Dekorasyonunun Önemi

  Ev dekorasyonu denildiğinde akla ilk gelen; süslenen duvarlar, yerleri değiştirilen veya yenilenen mobilyalar gibi bir ortamda yapılan yeniliklerdir. Yaşadığımız alanın konforu, istediğimiz gibi dizayn edilmesi ve estetik bir görüntüye sahip olması önemlidir. Bu yüzden her birey, kendi imkânı ve zevkleri doğrultusunda bu alanları dekore etmeye çalışır. Ev dekorasyonunda alan, hem zevkinize hem de kişisel özelliklerinize göre düzenlenir fakat alanın genişletilmesi, rahat hareket alanı sağlanması ve eşyaların kullanım kolaylığı sağlaması da önemlidir. Ev dekorasyonunda amaç, yalnızca estetik bir görünüm sağlamak değildir. Yorucu bir iş gününün ardından ihtiyaç duyulan konforu sağlaması, mental olarak rahatlatıcı hissettirmesi gibi önemli etkenler, bir alanın dekorasyonunda başlıca amaçlardan olmalıdır. İç karartacak renklerin seçildiği, söz konusu alana uygun olmayacak şekilde yerleştirilmiş eşyaların olduğu ve göze hitap etmeyen bir dekorasyonun hakim olduğu alanlarda zaman geçirmek oldukça zor olabilir.

  Sizlerin de bildiği gibi ev dekorasyonu, sadece mobilya ve aydınlatmadan ibaret değildir. Duvarlarda bulunan tablolar ya da kullanacağınız çiçekler de dekorasyonun önemli birer parçasıdır. Bu yüzden dekorasyon konseptinizi kendinize göre oluşturmak için küçücük bir objeyi dâhi özenle seçmelisiniz. Günümüzde ev dekorasyon fikirlerinde de yenilikler meydana gelmiştir. Belgesel kanallarında rastladığımız ev dekorasyon fikirleri, pek çok kişiye yeni konsept fikirleri vermektedir. Evlerin daha yaşanılabilir alanlar olması için ev dekorasyonundaki yeniliklere uyum sağlamak önemlidir. Bu değişime uyum sağlandığı sürece kişiye daha pozitif hissettiren bir alan oluşturmak mümkün olacaktır.

  En Popüler Ev Dekorasyonları

  Birlikte en popüler ev dekorasyonlarını inceleyelim:

  1. İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

  İskandinav tarzı, fonksiyonelliği ve sadeliği ön planda tutan bir dekorasyondur. İskandinav kökenli bu tarz sakin, doğal, dengeli ve rahatlatıcı bir dekorasyon stilini ifade etmektedir. Bu dekorasyon tarzı, 1950’lerden bu yana ev dekorasyon fikirleri arasında öncü konumlardadır. İskandinav ev dekorasyonunda genelde temiz hatlara sahip mobilyalar ve açık renkler kullanılır. İskandinav tarzı dekorasyonda çoğunlukla beyaz ve gri tonları tercih edilmektedir. Modası geçmeyecek İskandinav tarz ile ferah bir tasarım ve şık bir dekorasyon oluşturarak evinizde rahat bir alan yaratabilirsiniz.

  2.Bohem Ev Dekorasyonu

  Bohem stili ev dekorasyonu, göçebe yaşam süren ve gezgin ruhlu çingene kültüründen esinlenen bir tarzdır. Günümüzde pek çok alanda hala izine rastlanmaktadır. Renkli, canlı ve özgür bir tasarım içermesinin yanı sıra düzensiz olma özelliği de vardır. Bohem ev dekorasyonunda pahalı mobilyalar olmadan da konforlu bir alan yaratılabilir. Renkli, etnik desenlere sahip yer minderlerini salondan balkona, mutfaktan yatak odasına kadar pek çok alanda kullanabilirsiniz.

  3. Eklektik Ev Dekorasyonu

  Eklektik ev dekorasyonu, çeşitli noktalardan pek çok öğeyi seçip bir araya getirmek olarak ifade edilebilir. Bu tarz aynı zamanda özgürlüğe de vurgu yapmaktadır. Bu tarz bir dekorasyonda farklı kaynakları kullanarak kendi tarzınızı yaratabilirsiniz. Kuralsız olarak tercih edilen eşyalar, bambaşka renkler ve hiç olmaz dediğiniz dokularla yakalayacağınız ahenk, eklektik dekorasyonun evinizin sınırlarına girmiş olduğunu gösterir. Eklektik ev dekorasyonunu hayatınıza uyarlamak için eşyalarınızı, renk uyumunu gözeterek bir araya getirmeniz yeterlidir. Eklektik tarzı bir dekorasyon oluştururken duvar ve zemin seçiminizi açık renklerden yana kullanabilirsiniz. Sade arka planlar eşya seçiminde özgür olmanıza ve renkler arasında uyum sağlamanıza imkân tanır.

  4. Rustik Ev Dekorasyonu

  Tabiattan ilham alan ve işlenmemiş ya da az işlem görmüş ağaçların ön planda olduğu dekorasyon, rustik stil olarak ifade edilmektedir. Ahşap kirişli bir tavan ve taş şömine gibi detayların ağırlıkta olduğu bu tarz, konfora öncelik vermektedir. Salon ve mutfak gibi alanlarda ham odundan yapılmış masa ve sandalyeler tercih edilir. Her ayrıntısı, tabiatın bir yansıması olan rustik tarz evlerde, doğal malzemeler sıklıkla kullanılmaktadır. Rustik ev dekorasyonunda ön planda tutmanız gereken şey samimi ve sıcak bir alan oluşturmaktır.

  Ev Dekorasyon Fikirleri

  Ev dekorasyon fikirleri söz konusu olduğunda dikkat etmemiz gereken birçok alan vardır. Birlikte inceleyelim:

  1. Salon

  Ev dekorasyon fikirleri bağlamında salon dekorasyonunda verilebilecek en iyi öneri, nötr renklerde mobilyalar kullanmanızdır. Bu mobilyalara uygun zarif aksesuarlarla birbirini tamamlayan harika bir görüntü elde edebilirsiniz. Eğer geniş bir salona sahip değilseniz duvarlarınızı mobilyalarınızdan daha açık bir renge boyayabilirsiniz. Böylece daha ferah bir alan oluşturmuş olursunuz. Diğer yandan, salonun en önemli ayrıntılarından biri de halı veya kilim alternatifleridir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, seçeceğiniz halının, alanın boyutuna uygun olmasıdır. Salona seçmeyi düşündüğünüz halı, rengi ve dokusu ile ortamı tamamlayan bir parça olmalıdır. Salon dekorasyonunda bir başka önemli detay ise perdelerdir. Pamuk ya da ipek gibi dayanıklı ürünler tercih edebilirsiniz. Bunun dışında, kumaş perdeye alternatif olarak dikey ya da stor perde kullanabilirsiniz. Son olarak salonunuzda genel aydınlatma dışında abajur, spotlar ya da duvar lambaları kullanabilirsiniz. Böylece dekorasyonunuzun ruhunu tam olarak yansıtacağınız bir tamamlayıcı olarak aydınlatmadan efektif bir şekilde yararlanmış olursunuz.

  2. Banyo

  Geniş ve büyük ayna tercihi oda içerisinde daha fazla ışığı yansıtarak aydınlık bir atmosfer yakalamanızı sağlayacaktır. Ev dekorasyon fikirlerinin önemli bir parçası olan işlevsel duvar nişleri gibi raf alanlarını, banyolarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şampuan, duş jeli ve saç kremi gibi ürünlerin nişlere yerleştirilmesi oldukça şık bir dekorasyon elde etmenize yardımcı olur. Diğer yandan, banyonuzda hasır sepetlere yer vererek havlu ve pamuk gibi eşyalarınızı derli toplu tutabilirsiniz.

  3. Yatak Odası

  Günün yorgunluğunu attığınız yatak odası, evin en rahat alanı olmalıdır. Bu yüzden cesur renkler yerine pastel veya doğadan gelen renkleri seçmek daha doğru olacaktır. Duvarlarınızda ya da komodin üstlerinde fazla aksesuar kullanmak ve odayı eşyalarla doldurmak sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden daha sade bir yatak odası dekorasyonu oluşturmaya çalışın. Giysileriniz ve ev tekstili ürünleriniz için depolama alanına ihtiyaç duyabilirsiniz. Baza gibi geniş iç alana sahip bir ürünle depolama probleminin önüne geçebilirsiniz. Diğer yandan, daha ferah bir görünüm için karyolanızı yerleştirdiğiniz duvarı farklı renkte boyayabilir ya da özel duvar kâğıtları kullanabilirsiniz.

  4. Mutfak

  Yaşam alanlarının en önemli noktası olan mutfaklar, bütün aileyi buluştururken mutlu ve keyifli sofralara ev sahipliği yaparlar. Bu alanda kullanılacak stor perdeler, pratik bir alan yaratılmasını sağlar. Keyifli vakitlerin geçirildiği mutfaklarda, hareket için gereken rahat alanın bulunması önemlidir. Bu yüzden mutfağın ortasında bulunacak bir ada, masa veya depolama alanı olarak kullanılabilir. Sarkıt tipi aydınlatmalar da alanın daha aydınlık ve stil sahibi görünmesine yardımcı olur. Mutfağın daha geniş görünmesi için açık renkleri kullanmak, yerinde bir tercih olacaktır.

  Adım Adım Ev Dekorasyonu

  Evinizi tasarlarken birçok faktörü aynı anda gözetmeniz sonuçtan memnun kalmanıza fayda sağlayacaktır. Bu faktörleri inceleyelim:

  1. Alanları Değerlendirin

  Evinizde bulunan alanları kendi ihtiyaçlarınıza ve zevklerinize göre değerlendirebilirsiniz. Kullanmadığınız bir odayı ya da küçük bir alanı, çalışma odasına yahut hobi odasına dönüştürebilirsiniz. Burada önemli olan nokta, evinizin sizin yaşam tarzını yansıtıyor olmasıdır. En son ne zaman kullandığınızı hatırlamadığınız o alanı, değerlendirmenin zamanı geçiyor bile! Haydi öyleyse; siz de dekorasyon zevkinizi konuşturmak için harekete geçin!

  2. Tarzınızı Belirleyin

  Ev dekorasyonuna başlamadan önce tam olarak ne aradığınızı bilmek önemlidir. Dekorasyona başlamadan önce nasıl bir yol izleyeceğiniz ve hazırlıklarınızı yapabilmeniz için hangi tarzın size uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Tek bir tarz seçebilir ya da aynı anda farklı tarzları birleştirebilirsiniz.

  3. İhtiyaçlarınızı Belirleyin

  Dekorasyonun istediğiniz şekilde olması evinizde daha iyi vakit geçirmeniz için önemli etkenlerden biridir. Öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı belirleyip buna uygun bir yol izlemeniz daha faydalı olacaktır.

  4. Düzeninizi Oluşturun

  Başkalarında gördüğünüz ev dekorasyon fikirlerini uyarlamak yerine size yarar sağlayacak bir düzenleme yapın. Örneğin; her hobi odasında geniş bir masaya ihtiyaç yoktur. Bu odada genellikle dergi karıştırıyor veya örgü örüyorsanız alana rahat bir koltuk yerleştirmek daha çok işinize yarayacaktır.

  5. Bütçenizi Planlayın

  Yaşamın her alanında olduğu gibi ev dekorasyonunda da bütçe planlaması, önemli bir noktadır. Alacağınız yeni ürünler için önceden bir bütçe ayarlamak ve bütçe doğrultusunda bir planlama yapmak size atacağınız adımlarda yardımcı olacaktır. Ev dekorasyon fikirlerini hayata geçirmeden önce yapacağınız bütçe planlaması hazırlığınızın ilk basamağını oluşturmalıdır.

  6. Duvarınızı Renklendirin

  Ev dekorasyon fikirleri, her alanda olduğu gibi duvarlar için de pek çok farklı seçenek ve detay bulundurmaktadır. Ahşap kaplama, boya, panel, duvar kâğıdı, farklı boya teknikleri ve seramik gibi pek çok alternatif üzerinde tercih yapabilirsiniz. Duvarınızı renklendirmede alanın boyutu, kullanım amacı ve malzeme dayanıklılığı gibi noktalara dikkat etmek oldukça önemlidir.

  7. Malzemeleri ve Dokuları Karıştırın

  Ev dekorasyonunda bir tarz yaratmak için renkleri eşleştirmek ve çeşitli şekiller, malzemeler ve dokular aramak önemlidir. Örneğin; bambudan ahşap mobilyalar yapabilirsiniz ya da çeşitli tekstil ürünlerini bir araya getirip kombinler üretebilirsiniz. Farklı malzemeleri birbiri ile karıştırmaktan çekinmeyin. Ortaya çıkan şey, sizi yansıtan özgün bir tarz olacak!

  8. Son Dokunuşları Yapın

  Ev dekorasyonunu tamamlamadan önce son dokunuşları unutmamalısınız. Evinizde kullanacağınız birkaç küçük ayrıntı, oluşturacağınız tarzda olumlu etkiler yaratacaktır. El yapımı duvar saatlerine bir şans verebilirsiniz. Bunun yanı sıra dekoratif vazo setleri ile evinizde hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

  Bir tarz oluştururken dekorasyonun tamamlayıcısı olan duvar dekorasyonları evin en iyi şekilde görünmesi için özen gösterilmesi gereken detaylardır. Evinizde bir odak noktası oluşturmak ya da belirli bir alanı renklendirmek için duvar kaplama malzemelerini kullanabilirsiniz. Kaplama malzemelerinden yardım alarak evinizde harika bir ortam oluşturabilir, özgün ve modern bir dekorasyon ruhu yakayabilirsiniz. Tuğla duvar paneli gibi modern ve zevkli çözümlerle ev dekorasyonuna farklı bir soluk getirebilir, iyi bir tarz kazandırabilirsiniz.

  ilandır

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow