hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Enkazdan çıkarılanlara neden sarı alüminyum sarılır? Sarı alüminyumun sırrı çözüldü!

  Enkazdan çıkarılanlara neden sarı alüminyum sarılır Sarı alüminyumun sırrı çözüldü
  expand

  Enkazdan çıkanlara sıcak tutan battaniye yerine sarı renkli bir alüminyum örtüye sarılarak çıkarılması merak edilmeye başladı. Kamuoyunda merak konusu olan alüminyum örtü için işte yapılan açıklama...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sarı alüminyumun anlamı vatandaşların gündeminde yer alıyor. Uzmanlar, gündemde olan enkazdan çıkarılanların neden alüminyum folyoya sarıldığını açıkladı. Soğuk olmasına rağmen sarı alüminyumla depremzedelerin çıkarılmasının anlamını uzmanları açıkladı.

  SARI ALÜMİNYUM NEDİR?

  Alüminyum bir folyodan oluşur bu örtü yanıklarda sık kullanıldığı için yanık örtüsü diye bilinir. Deprem, sel, yangın, gibi afetlerin çoğunda kullanılır. Dağcılıkta da hipotermiden korunma amaçlı kullanılabilir. İki rengi vardır; Sarı taraf ve metal. Metal renkli tarafından vücudu soğuttuğu, sarı renkli yönün de vücudu ısıttığı biliniyor. Yani; soğukta gümüş tarafı sıcakta sarı tarafı vücuda sarılır. Nedeni ise; hastanın vücut sıcaklığını sabit tutmak. Hissedilmeyen buharlaşmayı engelleyip vücudun sıvı kaybını engellemek. Özellikle yanıklarda ağrı kesici etkisi bile vardır. Bu özelliklerinden dolayı artık acil yardım çantaları için önerilmektedir.

  ENKAZDAN ÇIKARILANLARA NEDEN SARI ALÜMİNYUM ÖRTÜLÜR?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sarı alüminyum, diğer alüminyum maddelerine oranla sıcağı tutan en etkili maddedir. Battaniye ya da örtüler vücut sıcaklığını birden artırarak beyne şok gitmesine neden olabilir. Bu yüzden sağlık uzmanları enkaz altında kalanlara sarı alüminyum örtüsü örterek öncelikle vücudun ısı dengesini kendi kendine dengelemesini sağlar. Vücut ısıyı otomatik dengeledikçe kan akışı normalleşir. Çünkü vücut hem soğuktan hem de şoktan kitlenmiş haldedir. Yavaş yavaş çözülmesi için sarı alüminyum folya gibi güçlü maddeyle sarılması gerekir. Ayrıca sarı alüminyum vücudun mikrop kapmasını önler. Açık yaralar bu konuda çok risklidir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow