hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erik Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Erik Çeşitleri...

  Erik Çeşitleri Nelerdir En Çok Bilinen Erik Çeşitleri...
  expand

  Meyveler, her mevsim değişen çeşitleri ve bir o kadar güzel olan birbirinden farklı lezzetleri ile oldukça sevilir. Güzel tatlarının yanı sıra faydalı olması ve birçok vitamin içermesi de tüketimini önemli hale getirmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meyve türlerinin kendi içlerinde de çeşitleri vardır. Bunlardan biri de eriklerdir. Eriklerin birbirinden farklı renkte ve lezzette olan birçok çeşidi vardır ve her çeşidi de oldukça sevilerek tüketir. Birbirinden farklı lezzette olan eriklerin türlerini araştıranlar da oldukça fazladır.

  Erik Çeşitleri Nelerdir?

  Meyve türleri arasında ilk sıralarda yer alan ve havaların ısınması ile dört gözle beklenen meyvelerden biri eriklerdir. Erikler oldukça popüler ve son derece de fazla çeşide sahiptir. Erik olarak akla ilk klasik yeşil erik gelse de aslında birçok türü vardır. Bu da doğanın bize bitmek bilmeyen sürprizleri arasında yer alır.

  Erikler, meyve olarak yenmesinin yanı sıra birçok şekilde de tüketilebilir. Reçel olarak, meyve suyu olarak, konserve olarak ya da kurutulmuş olarak da tüketilebilen eriklerin her biri doğru çeşitte erikle yapıldığında oldukça güzel olur. Ülkemizde doğu Anadolu, güneydoğu Anadolu ve Marmara’nın bir kısmında yetişen eriklerin türleri de merak edilmektedir.

  Bütün dünyada yetişen toplam erik sayısı 2000'in üzerindedir. Ülkemizde ise 200'den fazla erik yetişir. Bu erikleri, çoğu insan bahçelerinde ya da bağlarında yetiştirerek mevsimlik meyve ihtiyaçlarını gidermektedirler. Ülkemizde en çok sevilen erik ise kuşkusuz yeşil papaz eriğidir. Tuzlu olarak tüketilen ve bahçelerde de sık rastlanan erik ağaçları, yaz aylarında oldukça fazla tercih edilir.

  En Çok Bilinen Erik Çeşitleri

  Hem dünyada hem de ülkemizde yaygın olan ve sık tüketilen erik çeşitleri vardır. Bunlar hem lezzetleri hem de kolay yetişmeleri açısından diğerlerine kıyasla daha çok tercih edilir. Bu erik çeşitlerini en bilinenleri ise şu şekildedir:

  Kiraz eriği

  Can eriği

  Tatlı rüyani

  Avrupa eriği

  Simon eriği

  Kara erik

  Meksika eriği

  Japon eriği

  Papaz eriği

  Oregon eriği

  Amerika eriği

  Çakal eriği

  Mürdüm eriği

  Sahil eriği

  Melez erik

  Her ne kadar insanlar bu erikleri görünümleri ile ayırt etseler de aslında detaylarında farklılıklar oldukça fazladır. Rengi aynı olan ancak boyutları farklı olan iki erik bize aynı gelse de aslında iki ayrı çeşittir. Bu yüzden eriklerin türleri ve isimleri doğru bilinip buna göre alışveriş yapılırsa her zaman sevdiğiniz cinsi yiyebilirsiniz.

  Tüm bu erik türlerinin yetişme koşulları ise birbirinden çok farklı değildir. Hemen hemen aynı yerlerde yetişebilen bu erikler, birbirinden farklı lezzetlere sahiptir. Ülkemizde en çok yetişen ve tüketilen erik ise mürdüm eriği, tatlı rüyani, can eriği ve papaz eriğidir. Büyüklükleri de farklı olabilen tüm erik türleri, birçok farklı renkte de olur.

  Mor, sarı, kırmızı, yeşil, turuncu tonlarında olan bu eriklerin ekşilik ve tatlılık oranları da cinsine göre değişmektedir. Erik ağaçları çok büyük ve yüksek olabildiği gibi küçük v bodur ağaçlar da olabilir.

  Tüm bunlardan anlaşılabildiği gibi eriklerin türleri, renkleri, boyutları ve lezzetleri cinsine göre değişir. Kimisi sulu ve yumuşakken kimisi ekşi ve sert olabilir. Farklı çeşitleri ile erik mutfaklarda meyve olarak tüketmenin dışında da kullanılabilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow