hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erik Kilo Aldırır mı? Erik Kilo Yapar mı?

  Erik Kilo Aldırır mı Erik Kilo Yapar mı
  expand

  Erik, lif oranı ve C vitamini yüksek bir bahar meyvesidir. Erik kilo aldırır mı? Sorusuna cevap arayanlar için ise rahatlıkla erik kilo aldırmaz denilebilmektedir. Tam tersine kolay sindirime olumlu etkisi bulunan erik diyet listelerinde mutlaka yer almaktadır. Yeşil erik nefis lezzeti ve damak şenlendiren haliyle herkesin gözdesi bir meyvedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yaz ve bahar aylarında en çok tüketilen meyvelerden biri de eriktir. Sonbahara kadar devam eden erik türleri de bulunmaktadır. Erik meyve olarak yenebildiği gibi reçel, marmelat, pestil şeklinde kış ayları için de hazırlanabilmektedir.

  Erik Kilo Aldırır mı?

  Eriğin kilo aldırmadığı bilinmektedir. Bu nedenle bol erik tüketilmesi hem C vitamini ihtiyacını karşılamakta hem de sindirimi kolaylaştırmaktadır. 100 gr erikte sadece 46 kalori bulunduğu ve pek çok faydasının bulunduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

  Yeşil erik, ilkbahar aylarının müjdecisi olarak raflarda yerini alarak yazın yaklaştığını hissettirmektedir. Hemen herkes tarafından sevilen bir meyve olarak bilinen eriğin kalorisi çok düşüktür. Bu nedenle bol bol tüketilmesi önerilmektedir. Pek çok çeşidi bulunan erikten, reçel, marmelat, pekmez ve pestil gibi kış hazırlıkları da yapılabilmektedir. 

  Erik Kilo Yapar mı?

  Eriğin kilo aldırıp aldırmayacağı merak edilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda eriğin düşük kalorili ve yüksek vitaminli bir meyve olduğu kanıtlanmış bulunmaktadır. Özellikle diyet listelerinde yer bulan erik lif ve C vitamini zenginidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir?

  Yeşil erik, vücuda alkali dengesi sağlamaktadır.

  Laktik asidi düşürerek yorgunluğa iyi gelmektedir.

  Yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle dişler ve kemikleri güçlendirir.

  Bağışıklık sistemini ve ısırarak yenilen erik diş etlerini güçlendirmektedir.

  Et ve yumurtayla birlikte tüketildiğinde demir emilimini artırarak kansızlığı önlemektedir.

  C - A vitamini, Potasyum ve Fosfordan zengin bir meyvedir.

  Sayısız faydaları bulunan erik, yaz bahar aylarının en güzel meyvelerinden biridir. Kansızlığa iyi gelmekte ve yüksek lif oranıyla sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca bağ dokularını güçlendiren erik beden sarkmalarını da önlemektedir.

  Tokluk hissini de artırdığından kilo aldırmadığı gibi kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Besin değeri ve muhteşem lezzeti sayesinde herkesin eriğe beslenmesinde yer vermesi önerilmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow