hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erkin Koray kimdir, kaç yaşında, neden öldü? Erkin Koray hastalığı neydi?

  Uzun süredir Kanada'nın Toronto şehrinde yaşayan rock müziğin efsanevi ismi Erkin Koray (82) hayatını kaybetti. Kızı acı haberi sosyal medyadan duyurdu. Bakan Fahrettin Koca ise Erkin Koray'ın vefat nedenini açıkladı. Peki, Erkin Koray kimdir, kaç yaşında, neden öldü? Erkin Koray hastalığı neydi? İşte efsane isim Erkin Koray'ın ölümüyle ve hayatıyla ilgili bilgiler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şarkıları 7'den 70'e hemen tüm müzikseverlerce neredeyse ezbere bilinen, herkesin "Erkin Baba"sı, uzun süredir yaşadığı Kanada’nın Toronto şehrinde kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Türk rock müziğinin efsanevi isminin ölüm haberi sevenlerini yasa boğdu. Acı haberin ardından "Erkin Koray kimdir, nereli, neden vefat etti?" soruları gündem oldu. İşte, Erkin Koray'ın hayatı...

  ERKİN KORAY HASTALIĞI NEYDİ?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erkin Koray'ın vefat nedenini açıkladı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Müziğin efsane isimlerinden Erkin Koray’ı, akciğerlerindeki rahatsızlık ve yaşlılığa bağlı sağlık sorunları sebebiyle kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Erkin Koray, müziğiyle bir hayat boyu bizi bize anlatmanın en iyi yolunu aradı. Şaşkın, Estarabim, Çöpçüler, Fesuphanallah gibi parçalarıyla o gök kubbemizde baki kalacak bir sestir." dedi.

  KIZI ACI HABERİ DUYURDU

  Erkin Koray kimdir, kaç yaşında, neden öldü Erkin Koray hastalığı neydiERKİN KORAY KİMDİR?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mustafa Erkin Koray, 24 Haziran 1941'de İstanbul'da doğdu. Küçük yaşlarda, piyano öğretmeni olan ve Şerif Yüzbaşıoğlu, Ayhan Yünkuş ve Önder Bali gibi müzisyenlere eğitmenlik yapan annesi Vecihe Koray'dan piyano öğrendi, daha sonra gitar çalmaya başladı. İstanbul Belediye Konservatuvarında piyano öğretmeni annesinden aldığı derslerle başladığı müzik yaşamında, daha 1950'li yıllarda Alman Lisesi öğrencisiyken kurduğu dört kişilik grubuyla salonların altını üstüne getirdi. 60'lı yıllarda okuldan mezun olu askerliğini yaptıktan sonra Hard Rock tarzı müziğiyle gittiği ortamları sarstı. 70'li yılların başında, ''Ritmciler''den sonra kurduğu ikinci grubu ''Yeraltı Dörtlüsü'' ile çıkardıkları albümlerin her biriyle ''yer altını yer üstüne çeviren'' Erkin Koray, başarıdan başarıya koşarken bir anda yurt dışına gitmiş ve orada abancı müzisyenlerle kurdukları gruplarla İngilizce şarkılar söylemiştir. 80'li yılların başında ülkesine dönmüştür.

  Erkin Koray kimdir, kaç yaşında, neden öldü Erkin Koray hastalığı neydiErkin Koray'ın Anadolu rock, psychedelic rock ve hard rock türünde çok sayıda özgün eseri bulunmaktadır. Sanatçı, Anadolu'nun kültürel mirasını da korumaya katkıda bulunmuş, birçok türküyü yeniden düzenlemiş ve dinleyiciyle buluşturmuştur. Özgün çalışmaları, Doğu ve Batı müziklerinde yaptığı çalışmalarla birçok müzisyeni etkilemiştir. Cemalim, Köprüden Geçti Gelin gibi çalışmaları ile Türk halk müziği, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi parçalar ile Türk sanat müziği eserlerini yorumlayarak Anadolu rock tarzında eserler vermiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şaşkın (Ala Ain Moulayiteen) (Dabke), Estarabim, Çöpçüler, Fesuphanallah gibi Arabesk-rock parçaların yanında, Mesafeler, Yağmur gibi psychedelic rock'a uzanan ve Krallar, Akrebin Gözleri, Öfke gibi metal müzik olarak nitelendirilebilen birçok çalışmaya imza atmıştır. 1960'ların sonuna doğru, bağlamanın sesini müzik yapılan mekânlarda daha çok duyurmak ve rock müziğinde de kullanabilmek için elektro bağlamayı Orhan Gencebay ile geliştirmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erkin Koray kimdir, kaç yaşında, neden öldü Erkin Koray hastalığı neydi

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow