hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ettehiyyatü Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamları: Ettehiyyatü Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

  Ettehiyyatü Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamları: Ettehiyyatü Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Müslümanlara farz olan günde beş vakit namazların vazgeçilmez duası "Ettehiyyatü duası"dır. Kılınan tüm namazların hem ilk oturuşunda hem de son oturuşlarında Ettehiyyatü okunur. Ettehiyatü ya da "Tahiyat Duası" olarak da bilinen bu dua Kuran'da geçmediği için ayet değildir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ettehiyatü Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı

  Tahiyat duası ayet değildir ve Kuran-ı Kerim'de geçmemektedir. Ettehiyatü duası Hz. Muhammed'e Miraç gecesi Allah ( c.c. ) tarafından lütfedilmiştir.

  Ettehiyyatü duasının Arapça okunuşu şöyledir:"Ettehiyyatü lillahi, vessalavatü vettayyibatü. Esselamu aleyke, eyyühen, nebiyyü ve rahmetullahi ve berekatüh. Esselamü, Aleyna ve ala ibadillahis salihin. Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne, Muhammeden abdühü ve resulüh..."

   Tahiya duasının Türkçe anlamı da şu şekildedir:" Allah'ın selamı rahmet ve bereketi senin üzerine olsun, selam bizim üzerimize ve Allah'ın tüm iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki; Allah'tan başka ilah yoktur. Şahitli ederim ki; Muhammed, O'nun kulu ve Peygamberidir..."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ettehiyyatü Duası Faziletleri ve Faydaları ( Tefsir ve Diyanet Meali Dinle )

  Her duanın çeşitli faziletleri ve faydaları bulunmaktadır. Kuran' da insanın dil ile, bedeni ile ve malı ile yaptığı tüm ibadetlerin Allah'a olduğu vurgulanmaktadır. İşte bir Müslümanın günde 5 vakit namaz kılarken sürekli okuduğu Tahiyat yani Ettehiyyatü duasının da pek çok fazilet ve faydası vardır. Bunlardan bazıları şu başlıklar altında toplanabilir:

  Kişi kendini yalnız ve çaresiz hissettiği vakit tahiyat duasını okursa bu olumsuz duygudan kurtulacaktır. Ettehiyyatü duası yalnızlık hissi ve mutsuzlukla başa çıkmanın güzel bir yoludur.

  Uykusuzluk tüm hayatı olumsuz etkileyen ve kişinin günlük işlerinin büyük ölçüde aksamasına sebep olan bir durumdur. Uykusuzluk problemi çeken bir kimsenin Ettehiyyatü duasını okuması Allah'ın izniyle kendisine çare olacaktır.

  İnsanoğlu zayıftır. Kuran'da pek çok yerde buna vurgu vardır. İşte teselliye ihtiyaç duyan insanın Ettehiyyatü duasına sarılması tavsiye olunur. Ettehiyyatü duası kişinin çaresizlik duygusunun kaybolmasında etkili olacaktır.

  İnsan için çeşit çeşit imtihan vardır. Bunlar kişiyi bazen derin bir sıkıntı, keder ve üzüntüye gark edebilir. Bu sınavlarda başa gelenler sebebiyle içine düşülen keder durumundan da Allah'ın İzniyle Ettehiyyatü duasını çokça okumakla kurtulmak olanaklıdır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow