Son Dakika

Eyyam-ı bahur nedir, ne zaman bitiyor? Eyyam-ı bahur tarihi 2021..

A A

04.08.2021 - 07:09 Son Güncelleme:

Eyyam-ı bahur sıcaklarının ne zaman biteceği ve hangi tarihler arasında devam edeceği merak ediliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki kentlerde eski dönemlerde 'Eyyam-ı bahur' denilen yaz mevsiminin en sıcak günleri yakında başlayacak. Peki, Eyyam-ı bahur nedir, ne zaman başlayacak? İşte Eyyam-ı bahur tarihi 2021..

Eyyam-ı bahur nedir, ne zaman bitiyor? Eyyam-ı bahur tarihi 2021..

Geçmiş dönemlerde aşırı ve boğucu sıcaklar için kullanılan eyyam-ı bahur günleri geldi çattı. Eyyam-ı bahur günleri kalp ve göğüs hastalıkları olanlar için riskli dönemlerdir. Kişilerde aşırı stres ve asabiyet görülebilir. Orman yangınları başlayabilir. Enerji hattı kablolarının esnemesi, yol malzemelerinin erimesi ya da demiryollarında rayların genleşmesi gibi nedenlerle can ve mal kaybına neden olan kazalar yaşanabilir. 2000'li yıllarda, Avrupa'daki sıcak hava dalgalarına bağlı sağlık sorunlarından her yıl on binlerce kişi yaşamını yitirmiştir. İşte Eyyam-ı bahur ile ilgili merak edilenler..

EYYAM-I BAHUR NEDİR, NE ZAMAN BİTİYOR?

Eyyam-ı Bahur, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine verilen Arapça kökenli Türkçe sözcüktür. Kuzey yarımkürede, temmuz ve eylül tarihleri arasında yaşandığı kabul edilmektedir. Güney yarımkürede ise bu tarih ocak ve mart arasına düşer. Kesin tarih, içinde bulunulan bölgeye, boylama ve iklim koşullarına göre büyük değişiklikler gösterebilir.

Eski bir inanışa göre, bu sıcak günlerin Büyük Köpek Takımyıldızı'nda bulunan Sirius çift yıldızıyla bir bağlantısı vardı. Antik Yunan ve Antik Roma kültürlerinde de yaygın olan bu inanış nedeniyle bu günler Latince dies caniculares olarak anılmaktaydı. Çağdaş Avrupa dillerinde bu terimden türeyen adlar hâlen kullanılmaktadır. (İngilizce: Dogdays, Almanca: Hundstage gibi...) Türkçe'de kullanılan eyyam-ı bahur terimi kullanılırlığını büyük ölçüde yitirmiş olup, bunun yerine cehennem sıcakları, Afrika sıcakları gibi terimler kullanılmaktadır.

31 Temmuz ile 11 Ağustos 2021 tarihleri arasına denk gelen eyyam-ı bahurun yerini günümüzde "çöl sıcakları", "cehennem sıcakları" ve "Afrika sıcakları" gibi terimler aldı.