Ezan Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Ezan Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Ezan Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Ezan Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Ezan Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Ezan Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Ezanı dinlemek ve aynı zamanda müezzin söyledikçe ezanı tekrar etmek en faydalı ya da faziletli olan sünnetlerden bir tanesidir. Öte yandan duaların reddedilmediği zamanlar olarak bilinmektedir. Bu nedenden dolayı özellikle İslam dünyası için her ezanın ardından dua etmek son derece önemlidir. Ezan okunduktan sonra okunmuş olan dua, İslam âlimleri tarafından da sünnet şeklinde belirtilmiştir. Allah'ın büyüklüğünü dile getirebilmek için ezandan sonra okunabilen dua, hayırlara vesile olma konusunda şefaatçi olmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ezan Duası Nedir?

Hazreti Muhammed, ezan ile ilgili olarak "her kim ezanı işitir ise bu duayı okuması çok hayırlıdır." demiştir. Bahsedilen duanın okuyan bireye şefaatçi olduğu da yine İslam âlimleri tarafından belirtilmiştir. Ezanın okunmasından hemen sonra okunabilen bu dua, Allah'ın büyüklüğünü anlatabilmek içindir.

Ezan Duasının Arapça Okunuşu Nasıldır?

Ezan duasının Arapça okunuş şekli sık sık merak edilmektedir. Bu kapsamda ezan duasının Arapça olarak okunuşu şu şekilde olmaktadır: "Allâhümme Rabbe hâzihi'd-da'veti't-tâmmeh, ve's-salâti'l-kâimeh, âti Muhammedeni'l-vesîlete ve'l-fadîlete, ved-dereceter-refîate. Veb'ashü makâmem-mahmûdeni'l-lezî va'adteh. İnneke lâ tuhlifu'l-mîâd." biçiminde ifade edilmektedir.

Ezan duasının Türkçe Anlamı Nasıldır?

Ezan duasının Türkçe olarak anlaşılması büyük bir önem arz etmektedir. Ezan duasının Türkçe olarak anlamı şu şekilde ifade edilmektedir: "Ey bu eksiksiz olan davetin ve kılınacak olan namazın Rabbi Allah'ım! Hz. Muhammed'e fazileti ve vesileyi ver. Onu, kendine vadettiğin makâm-ı mahmûda eriştir, Muhakkak ki sen kendi vaadinden dönmezsin" biçiminde olmaktadır.

Ezan Duasının Faziletleri Nelerdir?

Ezan duasının pek çok fazileti ya da bir diğer deyiş ile faydası bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı ezan duası oldukça önemli dualar arasında yer almaktadır. Ezan duasının fazileti, birçok âlime göre ihsan ve güzellik olmaktadır. Allah'ın peygamberi olan Hazreti Muhammed, yanında gelmekte olan kişilere bahsedilen duanın ezanın ardından okunmasının oldukça hayırlı olacağını söylemiştir. Kim ki ezan duasını okursa, bu kişiye şefaat edeceğini, Allah'ın bu kişiyi seveceğini dile getirmiştir. Bununla birlikte ezan duasının okunmasından sonra bireyin rahatlamasına, üzerindeki yüklerin kalkmasına haiz olmaktadır. Allah'ın izni ile birlikte ezan duasını okuyan kişilerin üstüne Allah'ın rahmeti yağacaktır. Ezan duasını okuyan kişiler Allah'ın rahmetine nail olmaktadır. Şeytanın mevcut hilelerinden korunabilmek için bu dua adeta bir kalkan görevi görmektedir. Hulasa şeytanın, bu duayı okuyan Müslüman kişilerden uzak durduğu söylenmektedir. Bu duayı okuyan birey bu dua aracılığı ile Allah'a şükür etmektedir. Allah'ın gazabından Allah'a sığınmış olmaktadır. Ezan duasının okunması demek, şeref ve ihsan edinmek demektedir. Okunan bu duanın fazileti güzellik, nur ve aynı zamanda berekettir. Kim ki hu duayı okuyarak camiye giderse ve namazını kılar ise, Allah'ın katında çok daha hayırlı kişi olmaktadır. Ezan duası kötülüklerden, haramdan korunabilmek amacı ile okunan bir duadır. Dua okunduğu zaman melekler insana çok daha fazla yaklaşmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı