hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fatih İsminin Anlamı Nedir? Fatih İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Fatih İsminin Anlamı Nedir Fatih İsmi Kuranda Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Fatih ismi Arapça kökenlidir ve dilimize de Arapça dilinden geçmiştir. Fatih isminin anlamı fetheden ya da açan demektir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fatih İsminin Anlamı Nedir?

  Fatih isminin anlamı genellikle açan ya da fetheden olarak bilinir. Bir şehri, bir kaleyi ya da bir ülkeyi zapt eden kişiler için de Fatih denir. Ayrıca Fatih isminin hüküm veren anlamı da bulunmaktadır. Fatih isminin rengi mavidir ve cinsiyeti de erkektir. Bu kişilerin uğurlu sayıları 5 olarak bilinir.

  Fatih İsmi Kur'an'da Geçer mi?

  Fatih ismi Kur'an'da geçen bir isimdir. Fatih ismi Kur'an'ın Araf suresi 89. ayetinde geçer. Fatih kelimesi Kur'an'da Allah'ın sıfatlarından biri olarak da yer aldığı için maneviyatı yüksek bir isimdir ve dinimizce de caizdir: Bu nedenle ülkemizde Fatih ismi ile sık sık karşılaşmak da normal kabul edilebilir.

  Fatih İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Fatih isminin TDK sözlük anlamı ele geçiren, fetheden ya da açan anlamındadır. Cenab-ı Hakk'ın sıfatlarında biri olması nedeniyle dinimizce maneviyatı yüksek isimler arasında sayılabilir. İstanbul'u fetheden yedinci Osmanlı Devleti padişahı Sultan Mehmet Han için de fethinden dolayı Fatih unvanı verilmiştir.

  Fatih İsminin Anlam Falı

  Bu kişilerin en belirgin özelliği duygusal olmalarıdır. Duygularına çok önem verirler ve hayatlarındaki her kararı da duyguları ile alırlar. Mantık onlar için her zaman ikinci plandadır. Bundan dolayı bazı zamanlarda çok üzülseler de duygularının peşinden gitmekten hiç vazgeçmezler. Sezgileri güçlüdür ve bu nedenle genellikle verdikleri kararlar doğru olur. Hayatın sevmek ve sevilmekten ibaret olduğunu düşünen bu kişiler herkese sevgiyle yaklaşır. Karşı cinste aradığı özellikler arasında da sadakat ve aşk vardır. Sevdiklerine çok bağlı olurlar ve gözleri ondan başkasını görmez. İlgi göstermeyi çok sevdikleri için ikili ilişkilerde kendileri de ilgi görmek isterler.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow