hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gece Kurban Kesilir Mi? Akşam ezanından sonra saat Kaça Kadar Kurban Kesilebilir?

  Gece Kurban Kesilir Mi Akşam ezanından sonra saat Kaça Kadar Kurban Kesilebilir
  expand

  Kurban kesim zamanlar büyük bir önem arz eder. Kurban kesim zamanı Diyanet İşleri Başkanlığı'na Göre, bayram namazı kılınan mekanlarda bayram namazının kılınmasının ardından bayram namazının kılınmadığı mekanlarda ise, fecirden bir başka deyiş ile sabah namazı vaktinin girmesinden sonra başlamaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hanefîlere göre bakıldığında bayramın üçüncü günü akşamına dek devam etmektedir. Bahsedilen bu zaman dilimi içerisinde gece ve gündüz kurban kesilebilmektedir. Bunun dışında kurbanların gündüz vakitleri kesilmesi çok daha uygundur. Şâfiîlere göreyse dördüncü gününün gün batımına olan sürede kesilebilmektedir. Bu sebepten dolayı kurban kesmenin vakitlerinin dikkate alınması gerekir.

  Gece Vakti Kurban Kesilebilir mi?

  Kurbanın kesilmesi gereken zamanlarına bakıldığında gece vakitlerinde yapılacak olan kesimler câiz olmaktadır. Bununla birlikte bu vakitlerde yapılan kesimler aynı zamanda da mekruh kabul edilir. Kurban kesme vaktine üç gündüz içerisinde değil de üç gün denilmiş olmasından dolayı gece vakti kurban kesilmesinin caiz olduğu bu ifadeden anlaşılmaktadır.

  Önemli olan bir nokta ise şudur; bir neden mevcut olmadan gece kurban kesmek mekruh sayılmıştır. Bu sebepten dolayı kesimin gündüz vakitleri içerisinde yapılması tavsiye edilmiştir ve müstehap görülmüştür. Ayrıca bu zamanlarda yapılan kurban kesiminin, tenzîhen mekrûh olduğu da söylenmiştir.

  Akşam Saat Kaça Kadar Kurban Kesilmelidir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kurban kesmenin akşam ya da gece şeklinde belirli bir saati bulunmamaktadır. Sabah ya da gece kesmek caiz kabul edilmektedir fakat gece kurban kesmek aynı zamanda da mekruh olarak sayılmıştır. Bu sebepten dolayı gündüz vakitleri içerisinde kurban kesilmesi en doğru karar olmaktadır. Keyfi bir şekilde gece kurban kesmek dinimiz içerisinde uygun görülmemektedir.

  Gece Vakitlerinde Kurban Kesmek Neden Mekruh Sayılmaktadır?

  Gece vakitlerinde kurban kesmenin mekruh kabul edilmesi; aydınlatmanın yetersiz olmasının yol açacağı olası tehlikelerden, hatalardan ve zorluklardan dolayı olmaktadır. Karanlığın neden olacağı hata kapsamında kişilerin kendini ya da hayvanı yaralama durumu, kesilmesi gereken damarları görememe olasılıkları dışında gece karanlığının, kurban etinin taze veya temiz bir biçimde dağıtımını aksatabilmesi veya geciktirmesi, gece vakti kurban kesiminin mekrûh olarak sayılmasının nedenleri arasında izah edilmiştir. Bahsedilen bu sakıncalar yok ise gece de kurban kesilebilmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow