hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gece yatmadan önce okunacak dua! Uyumadan önce okunacak dualar! Yatmadan önce dua okumak! Uyumak için hangi dua?

  Gece yatmadan önce okunacak dua Uyumadan önce okunacak dualar Yatmadan önce dua okumak Uyumak için hangi dua
  expand

  Birçok insan her akşam ve gece saatlerinde yatmadan önce okunacak dualar hakkında araştırmalar yapmaktadır. Uyumadan önce insanlar dua eder ve dualar sayesinde kendilerini daha huzurlu hissetmektedir. Huzursuzluk sebebiyle uykusuzluk için okunacak uyku duası diye halk arasında bilinen dualar vardır. Peki ama yatmadan ve uyumadan önce hangi dualar okunmalı? Yatarken okunacak hangi sureler ve dualar vardır? İşte uyku duası ve uykusuzluk için okunacak dualar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İnsanlar uyumadan önce dua ederek Allah'a şükür etmektedir. Dua insanlara huzur vermektedir. Birçok insan uyumadan önce, yatmadan önce okunacak duaları merak etmektedir. Uyku duası hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Halk arasında uyumadan önce okunan dualar yer edinmiştir. Peki ama uyumadan önce hangi dualar, sureler okunmalı?

  Uyumadan önce sabah ve akşam zikirleri her zaman için düzenli okunmalıdır. 

  Yatmadan önce okunacak dualar

  Okunuşu;

  Allahümme eslemtü nefsi ileyke ve veccehtehü vechi ileyke ve fevvadtü emri ileyke ve elce'tü zahri ileyke,rağbeten ve rehbeten ileyke,la melcee ve la menca minke illa ileyke.Amentü bi-kitabike'l-lezi enzelte ve bi-nebiyyike'llezi erselte.

  Türkçe Meali;

  Allah'ım! kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Rızanı isteyerek azabından korkarak sırtımı sana dayadım sana sığındım sana karşı yine senden sığınacak yoktur indirdiğin kitabı ve gönderdiğin peygambere inandım.

  Uyku öncesi okunacak dualar

  * Peygamber Efendimiz yatmadan önce; Fatiha suresi ile birlikte bir sure okumayı ve daha sonra,

  "La İlahe İllallah, Vahdehu La Şerike Leh, Lehü'l mülkü ve Lehü'l Hamdü ve hüve Âlâ Külli Şey'in Kadîr" ve "La havle velâ kuvvete illâ Billah" demeyi, sonrasında ise 33 kere "SübhanAllah", 33 kere "Elhamdülillah" ve 34 kere ise "Allahu Ekber"demeyi ve böylece bu tesbihatı 100 e tamamlamayı ve Kâfirûn sûresini okumayı tavsiye etmişlerdir. Rivayete göre Efendimiz bu tavsiyeyi Hazreti Ali ve Hazreti Fatma (r.a.) bir akşam evlerine misafir olduğu sırada tavsiye etmiştir. (Ramûz, c. 1/26-1)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Peygamber efendimiz aleyhisselatu vesselam, yatmadan önce İhlas, Felak, Nas ve Ayetel Kürsi ayetlerini okur avucuna üfler ve vücuduna mesh ederdi. Yatsı namazı sonrası Amenerrasulü ve Mülk suresini okurdu. Yatsı namazı sonrası dünya kelamı konuşmamak ve gece namazı için uyumak sünnettir. Müslüman’ın günü güneşin doğuşu ile başlar ve güneşin batışı ile biter. Yatsı namazı sonrası gece hayatı yaşamak sünnete uygun değildir.

  Gece yatmadan önce okunacak dua Uyumadan önce okunacak dualar Yatmadan önce dua okumak Uyumak için hangi dua


  Peygamberimizin uyumadan önce okuduğu bazı dualar:

  1- Bismike rabbi vedağtü cenbi ve bike erfauhü, fein emsekte nefsi ferhamhe, ve in ersaltehe fehfezhe, bima tehfazu bihi ibadekessalihin. ‘Buhari 11/126,
  Anlamı: Senin ismin ile Rabbim’in yanımı (vücudumu) bıraktım ve senin meşietinle onu kaldırırım. Ruhumu alırsan ona rahmet et. Şayet geri gönderirsen salih kullarını koruduğun şekilde onu koru.’

  2- ‘Allahümme gini azabeke yevme tub asü ibadeke’
  Anlamı: ‘Kullarını yeniden dirilttiğin gün beni azabından koru.’ Ebu Davut 4/311

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3- ‘Bismikellahümme emütü ve ehya’ Buhari 11/113.
  Anlamı: Allah’ım senin isminle ölür ve yaşarım.

  Uyku duası nedir?

  İnternette pek çok kaynakta uyku duası olarak ''Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce'tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.'' yer almaktadır. 

  Uykusuzluk çekiyorsanız her gece yatmadan önce okuyacağınız dua, Peygamber Efendimizin okuduğu duadır. Duayı mutlaka Arapça okumanız gerekmiyor. Türkçeye çevrilmiş haliyle ister ezberleyip isterseniz bir kâğıttan okuyarak duanızı edebilirsiniz.

  Uyku duasının kısaltılmış hali şöyledir; “ Yüce rabbim nefsimi sana teslim ettim, sana yöneldim. İşlerimi sana emanet ettim ve sana tevekkül ediyorum. Senin merhametine sığınıyor ve aman dileniyorum.”

  Bu duayı okursanız ayrıca imanınızı da tazelemiş oluyorsunuz. Duanızın makbul olması için abdestli şekilde yatağınızda dua etmeniz önemlidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow