hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Acarlar Longozu Nerede? Acarlar Longozu'na Nasıl Gidilir? Acarlar Longozu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Acarlar Longozu Nerede Acarlar Longozuna Nasıl Gidilir Acarlar Longozu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  expand

  Sakarya ilinin simgesi olan Acarlar Longozu Sakarya nehrinin Karadeniz’e döküldüğü yerde oluşmuştur. Sakarya nehrinin Karadeniz’le buluştuğu yerden 6 kilometre batıda yer almaktadır. Karadeniz’e mesafesi 700-800 metre civarındadır. Doğusunda Karasu, batısında Kaynarca ilçesi bulunmaktadır. Longozun genişliği 200- 1300 metre, uzunluğu ise 7500 metredir. Yollar ve özel park alanları Longoz’da gezmeyi kolaylaştırmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Acar Longozu'na Nasıl Gidilir?

  Longoza özel aracı ile gitmek isteyenler, İstanbul TEM otoyolundan Kandıra yönünü takip etmelidir. Karaca ve Kaynarca tabelaları takip edildikten sonra Karamüezzinler Köyü tabelasına ulaştıktan sonra sola dönülür. Bu yol Acarlar Longozu’na çıkar. İstanbul-Acarlar Logosu 3 saat sürmektedir.

  Sakarya’ya otobüsle gelenler Karasu Kaynarca arabalarına binmelidir. Buradan Acarlar Longozu minibüslerine binilmesi gerekir. Buradan 9:20’de ilk araba hareket eder. 10:30 ile 20:30 arasında her 1 saatte Karasu Logos otobüsü hareket etmektedir. Kaynarca ilçesinde de ilk araba 8:00’da hareket eder. 9:20 ile 19:20 arasında her bir saatte Acarlar Longozu’na otobüs hareket etmektedir.

  Acarlar Longozu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doğal özellikleriyle göz dolduran Acarlar Longozu’nda konaklama imkanı da yer almaktadır. Oteller ve pansiyonlar yerli ve yabancı turistlerin konaklama ihtiyacını karşılamaktadır. Yılın her gününde hizmet veren oteller ve pansiyonlar özellikle yaz aylarında yoğunluk yaşamaktadır.

  Acarlar Longozu'nda yer alan Maden deresi görülmeye değer güzelliktedir. Kayaların içlerinde yer alan madenler doğa ile bütünlük oluşturmuştur.

  Narköy ise Kandıra’nın doğal güzelliklerinden biridir. Kahvaltı mekanları, çiftlik ve otelleriyle turistlerin uğrak mekanı olan Narköy köy hayatını merak edenlerin tercih ettiği bir yerdir. Burada süt sağımı, buğday toplama, yumurta toplama, ıhlamur, fındık ve böğürtlen toplama gibi etkinliklere katılmak mümkündür. Ekolojik özellikleriyle ön plana çıkan Narköy köy hayatını yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bir mekandır.

  Piknik alanları ve tekne turları da turistlerin tercih ettiği hizmetlerdendir. Piknik alanlarında kamelyalar ve özel yerler bulunmaktadır. Longoz boyunca yürümek için yapılan özel ahşap yollar Longozda gezmeyi kolaylaştırmaktadır.

  Acarlar Longozu Nerede Acarlar Longozuna Nasıl Gidilir Acarlar Longozu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Longoz, akarsularda bulunan kil ve kumların denize döküldüğü yerde birikmesi ve bu birikme sonunda küçük gölcüklerin oluşmasıdır. Genel olarak longoz suyun içerisindeki orman anlamında kullanılmaktadır.

  Dünya sıralamasında ikinci sırada yer alan Acarlar Longozu, Türkiye’nin en büyük tek parça halindeki longozudur. Sakarya’da yer alan bu doğal güzellik göz kamaştırıcı bitki türleriyle ve kuş türleriyle doludur. Kaynarca ilçesi ile Karasu ilçesi arasında yer alan bu longozda piknik alanları ve park yerleri bulunmaktadır. Birinci sınıf doğal özelliklere sahip sit alanı olarak kabul edilen Acarlar Longozundaki ağaçların kökleri suyun altındadır.

  Acarlar longozunun asıl simgesi lotuslardır. Lotuslar yani Nilüfer çiçekleri suyun üzerinde açar ve görsel açıdan güzel bir görüntü oluşturur. Bu bölgede 2300 civarında bitki türü vardır. Su lalesi ve menekşesi, göl soğanı, balık çeşitleri ve ağaç türleri bu bölgenin karakteristik özelliğini oluşturmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow