hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akdamar Adası Nerede? Akdamar Adası'na Nasıl Gidilir? Akdamar Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Akdamar Adası Nerede Akdamar Adasına Nasıl Gidilir Akdamar Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  expand

  Türkiye'nin saklı güzelliklerinden bir tanesi olarak bilinen Akdamar adası kusursuz bir güzelliğe sahiptir. Akdamar adası Ahtamar adası olarak da biliniyor. Coğrafi konumu itibari ile ülkemizin doğusunda yer alan Akdamar adası 3 kilometre uzunluğa sahip olan bir adadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Akdamar adasının adı Ermenilerden gelmektedir. Halk arasında genel kabul görmüş olan bir hikayesi de yer almaktadır. Akdamar adası zamanında burada yaşayan Ermeni baş kesişten geldiği biliniyor. Bu kesişin bir Tamara adında kızı bulunmaktadır. Tarihte Tamara'ya aşık olan bir çoban kıza ulaşmak için adaya kadar yüzmektedir. Tamara'nın da gönlü bu çobandadır. Babası da bu buluşmayı görünce "Ah Tamara" diye bağırır ve adanın ismi Ak damar olarak günümüze kadar gelmiştir.

  Akdamar Adası Nerede?

  Akdamar adası Doğu Anadolu şehirlerinden olan Van şehrinde bulunmaktadır. Türkiye'nin en büyük göllerinden olan Van gölü içerisinde bulunan bir adadır.

  Akdamar Adası'na Nasıl Gidilir?

  Akdamar adasına ulaşım için öncelikle Van şehrine gitmek gerekiyor. Van şehrine şehir dışından gelecek olan ziyaretçiler aktarma ile Akdamar adasına ulaşım sağlayabilir. Öncelikle Van şehrine özel aracınız ile ulaşabilirsiniz. Hem Güney Doğu'dan hem de batıdan doğrudan ulaşım sağlamak mümkündür. Van şehir merkezine geldikten sonra burada Van gölü adresine doğru hareket etmeniz gerekiyor. Van gölü içerisinde yer aldığından dolayı gölün önüne aracınızı park ettikten sonra Akdamar adasına gemi ile ulaşım sağlamanız gerekmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Akdamar adasına gitmek için toplu taşımayı da kullanabilirsiniz. Van'da havalimanı yer almaktadır. Şehir dışından doğrudan hızlı bir şekilde gelmek için Van havalimanına uçuş sağlayabilirsiniz. Ardından dilerseniz burada yer alan transit araç kiralama hizmetlerini kullanarak araç kiralayabilir ve Akdamar adasına ulaşabilirsiniz. 

  Akdamar Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Akdamar adası Van'ın Gevaş ilçesinde bulunmaktadır. Adanın tarihi Ermenilerden gelmektedir. Adanın içerisinde Ermenilerden kalma bir tane de Ermeni kilisesi bulunmaktadır. Adanın yüz ölçümü yaklaşık olarak 170 bin kilometreye yakındır. Toplam kıyı uzunluğu ise üç kilometre olarak belirtilmiştir. Adada çok dik ve büyük kayalıklar yer almaktadır. Adada bulunan dik kayalıkların boyu tam olarak 100 metreye yakındır. Akdamar adasının ismi de Ermenilerden geliyor. 

  Akdamar adası Van turizmi açısından da önemli bir yerdir. Van gölü ülkece çok meşhur olduğundan dolayı Van gölüne gelen kişiler Akdamar adasını da ziyaret etmektedirler. Eski tarihi kaynaklara bakılınca adanın ismi Rştunik adası olarak da biliniyor. Çok eski bir tarihi bulunan Akdamar adası tarihte Osmanlı İran savaşlarında zarar görmüştür. Akdamar adasında zamanında Ermeni kralları da yaşamıştır. Öyle ki Ermeni kralı olan 1. Gagik' de burada bir müddet yaşamıştır. Akdamar adası tam olarak coğrafi konum olarak Bitlis ve Van sınırları arasında kalmaktadır. Van gölü içerisinde yer alan en büyük ikinci ada olma özelliğini taşıyan Akdamar adası ziyaret edilesi bir adadır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow