Batman Gezilecek Yerler Listesi... Batman'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Batman Gezilecek Yerler Listesi... Batman'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Batman Gezilecek Yerler Listesi... Batman'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kültürel ve tarihi zenginlikleri ile her zaman insanların ilgisini çeken ilimiz Batman'dır. Batman'ın kiliseleri, mağaralar, doğal güzellikleri ve manastırları ile misafirlerine gizemli ve keyifli bir yolculuk sunmaktadır. Batman'da konaklamak isteyen ziyaretçiler için de birçok seçenek bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Batman Gezilecek Yerler Listesi 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en güzel şehirlerinden birisi olan Batman'ın gezilebilecek oldukça keyifli yerleri bulunmaktadır. Bu bölgeler şunlardır:

Hasankeyf Mağaralar ve Ören Yeri

Malabadi Köprüsü

Memikan Köprüsü

Zeynel Bey Kümbeti

Mor Aho Manastırı

Mor Kiryakus Manastırı

İmam Abdullah Zaviyesi

Hallan Çemi Höyüğü

Pertükan Kalesi

Seyyid Bilal Türbesi

Kandil Kalesi

Bozikan Kalesi

Beksi Kalesi

Rabat Kalesi

Batman'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Batman iline ziyarete giden kişilerin mutlaka görmesi gereken bölge ve mekanlar şunlardır:

 Hasankeyf: Bölgenin ne zaman kurulduğu net olarak bilinmemektedir. Bölgenin jeopolitik yapısı oldukça eski bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir. Günümüzde hala mesken olarak kullanılan pek çok sayıda mağara, eski zamanlarda burada yerleşim olduğunun kanıtı niteliğindedir. Hasankeyf, ticaret merkezlerinin değişmesi ve ulaşım yollarının değişmesi sebebi ile önemini yitirmiştir. Bünyesinde barındırmış olduğu tarihi yapılar sebebiyle 1981 senesinde sit alanı olarak kabul edilmiş ve bu sayede koruma altına alınmıştır. 

Hasankeyf Mağaraları: İnsanların yerleşik hayata geçmiş olduğu tarihten bu yana iskan ve barınma amaçlı kullanılmakta olan Hasankeyf'teki mağaralar, orijinal yapılarının bozulmadan ve fonksiyonlu özelliklerinin korunması ile günümüze kadar gelmiştir. Hasankeyf'te bulunan bu mağaralar 4 bini aşkın ve Babillilere, Asurlulara ve Sümerlere ev sahipliği yapmış olduğu bilinmektedir. Bu mağaraların içerisine temiz su ulaştırılmıştır. 

Hasankeyf Ören Yeri: Bu bölge heybetli ve derin kanyonlardan meydana gelmiştir. Bu kanyonları, mağara evlerinin bir araya gelerek oluşturduğu düşünülmektedir. Ziyaretçilerine eşsiz bir seyir sunmaktadır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hasankeyf Yolgeçen Hanı: Gireni çıkanı, geleni gideni belli olmayan yerler için kullanılan bu tabir, Yolgeçen Hanı'ndan esinlenilmiş ve deyim olarak dilimizde yer almıştır. Dini, ırkı, dili belli olmayan, gireni - çıkanı, geleni - gideni belli olmayan fakat geçmişten günümüze kadar her daim yoğun bir insan trafiğine ev sahipliği yapmaktadır. 

Memikan Köprüsü: Bu köprü eski zamanlarda Hasankeyf'in ticari yolu olarak işlev görmüştür. Bu bölgeden geçmekte olan İpek Yolunu, Garzan Çayı üzerinden karşı tarafa bağladığından dolayı stratejik bir noktadadır. Günümüzde harap bir durumdadır. 

Malabadi Köprüsü: Geçmişten günümüze kadar adına türküler yazılmış olan Malabadi Köprüsü, içerisinde insanların dinlenmesi, tehlikelerden korunması ve yatması için odalar bulundurmaktadır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zeynel Bey Kümbeti: Bu Kümbetin Akkoyunlu Beyliği devrinden kaldığı bilinmektedir. Anadolu'da bulunan anıt mezar geleneğinin bilinen ilk örneği Zeynel Bey Kümbeti'dir. Tavanı kubbe şeklindedir ve konik bir külah ile örtülmüştür. Planlı bir yapıya sahiptir. Gözde kısmında sırasıyla Allah, Muhammed ve Ali yazıları bulunmaktadır. Bu yazılar çiniler ile yazılmıştır.