hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünya'nın En Büyük Gölü Hangisidir? Dünya'nın En Büyük Gölleri Listesi...

  Dünyanın En Büyük Gölü Hangisidir Dünyanın En Büyük Gölleri Listesi...
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Dünyanın birçok farklı yerinde değişik ülkelere bağlanan oldukça uzun ve devasa göller bulunmaktadır. Aynı zamanda bu göller avlanma ya da sulama ile beraber birçok farklı amaç altında kullanılırlar. Özellikle yüzey ölçümü bakımından dünyanın en büyük gölü Hazar Gölü olarak ifade edilmektedir. Öyle ki Hazar Gölü'nün büyüklüğü ile beraber 5 farklı ülkeye kıyısı olduğunu ifade etmek mümkün. Uzaydan uydu ile birlikte bakıldığı zaman dahi açık bir şekilde görülen büyük bir göl olarak ön plana çıkmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya'nın En Büyük Gölü Hangisidir?

  Yüzölçümü bakımından 5 tane farklı ülkeye kıyısı olan Hazar Gölü, dünyanın en büyük gölü olarak ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda oldukça uzun ve geniş yapısı ile beraber derinliği üzerinden de önemli bir yer taşıdığını söylemek mümkündür.

  Avlanma ve sulama ile beraber taşımacılık konusunda da farklı ülkeler üzerinden geçiş imkanı vermektedir. Bu sebepten dolayı pek çok açıdan dünyanın en büyük gölünün olmasının dışında en önemli göllerinden biri olarak da ifade etmek mümkündür. Özellikle şu anki güncel uzunluğunun 22 km olduğunu ifade etmek gerekir.

  Dünya'nın En Büyük Gölleri Listesi

  Dünyanın farklı yerlerinde ve değişik ülkelere kıyıları olan pek çok farklı göl bulunmaktadır. Aynı zamanda bu göller kullanımının yanı sıra büyüklükleri ile beraber dünya çapında bilinirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  - Hazar Gölü

   - Superior Gölü

   - Victoria Gölü

   - Huron Gölü

   - Michigan'ın Gölü

   - Danganika Gölü

   - Baykal gölü

   - Büyükayı gölü

  Akarsularla beslenen dünyanın en büyük gölleri olarak öne çıkan bu göller, birçok farklı ülkeye bağlı şekilde ele alınmaktadır. Aynı zamanda farklı genişlikleri ve tatlıyla tuzlu özelliklerine bağlı olarak öne çıktıklarını yine ve ifade etmek gerekir.

  Türkiye'nin En Büyük Gölleri Hangileridir?

  Dünya çapında bilinen birçok önemli ve büyük göl çeşidi bulunmaktadır. Farklı amaçlar altında kullanılan bu göllerin aynı zamanda Türkiye'de de önemli yer taşıdıklarını söylemek mümkün. Yani Türkiye'de yer alan birçok önemli ve büyük göl bulunmaktadır.

  - Van Gölü, 3713 km²

   - Tuz Gölü 1300 km²

   - Beyşehir Gölü 656 km²

   - Eğridir Gölü 482 km²

  Bu şekilde yukarıdaki göller özellikle Türkiye için pek çok farklı açıdan önemli yer taşımaktadır. 

  Göller Ne İçin Kullanılır?

  Özellikle suları tatlı olanlar içme suyu olarak kullanılırlar. Bu konuda özellikle Türkiye'de oldukça fazla sayıda göl olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda taşımacılık konusunda da önemli yere sahipler. Diğer yandan sulama için tarım alanlarında kullanılırlar ya da avlanma konusunda da ön plana çıkarlar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow