Hatay'da 2 gün

Kış soğuklarından sıcak bir yere kaçmak mı istiyorsunuz? Yakın Avrupa kentleri deseniz, oralar soğuk. Kuzey Afrika ülkeleri deseniz, olabilir ama 2 günlüğüne değer mi değmez mi… Eğer siz de bunları düşünüyorsanız belki de Hatay'a gitmek için yola çıkmalısınız. David H. Geviş, cnnturk.com için yazdı.Kent merkezini dolaşır, bir şeyler yer, bir iki ziyarette bulunup, dönebilirdim. yetiştirmem gereken işler olursa da otel lobisinde, laptopumun başına oturup, sıcak çayımı yudumlayarak halledebilirdim. Hem hayatımın rutininden biraz uzaklaşmak, bana iyi gelebilirdi...

Yolculuğa her çıktığımda kendime şunları hatırlatıyorum; gitiğim yerde büyük beklentiler içine girmeyeceğim… Orayı, geldiğim şehirle kıyaslamayacağım….

Gittiğim şehirde, o turistik yer senin bu turistik yer benim, nefes nefese dolaşmayacağım. Sanki orada yaşıyormuş, oranın 40 yıllık yerlisiymiş gibi davranacağım… O şehirden ayrılacakmış gibi aceleyle ve her şeye yetişme telaşıyla değil, hep orada kalacakmış gibi hiç telaşsız gezip tozacağım.

Bu felsefe ile yola çıkınca, gezilerimden daha mutlu ve daha dinlenmiş olarak dönüyorum. Stres yüklenmemiş oluyorum, aksine stres atıyorum. Nitekim bu kafayla Hatay’a gittim ve çok da mutlu döndüm.

Mobil yaşam trendi

Günümüzde sadece tek bir şehirde yaşama düşüncesi giderek daha çok sorgulanır oldu. Hızlı ulaşım imkanları ve internetin sağladığı kolay iletişim imkanları, profesyonel çalışanlara 1’den fazla şehirde yaşama imkanı veriyor. Yani aynı yıl içinde aylık haftalık ya da 3 aylık dönemlerle dönüşümlü olarak farklı kentlerde yaşanabiliyor.

Hatay’da tanıştığım Asfuroğlu Grubu Yönetim Kurulu üyesi Sabiha Abbasoğlu, bunu başarmış görünüyor. Sabiha hanım hem İstanbul hem de Hatay’da yaşıyor. Finans sektöründeki eşi ise işi nedeniyle Londra ve İstanbul arasında gidip geliyor.

Sabiha hanım da bazen eşine katılıyor. Ancak İstanbul’u merkez alan Sabiha hanım, işi nedeniyle esas olarak Hatay’a geliyor. Dolayısıyla yılın önemli bir kısmını Hatay’da geçiriyor.

Çalıştığı kurum bir aile şirketi, ailesinin önemli bir kısmı da yine Hatay’da yaşıyor. Kendisi için bir mobil hayat kurmuş burada. O’na göre hayatında, İstanbul’un dolduramadığı boşluğu Hatay, Hatay’ın doldurmadığı boşluğu ise İstanbul dolduruyor. Hatay’a uçakla 1 saat 10 dakikada ulaştığını söylüyor. ‘

’Oysa İstanbul’un bir semtinden bir semtine gitmek bundan daha uzun sürebilir.’’ Diyor. Nispeten küçük olan Hatay’ın dinginliği ona huzur veriyor. Burada zamandan tasarruf ediyor çünkü trafikte vakit kaybetmiyor. Ayrıca ailesine ve akrabalarına yakın olması, onun için önemli bir mutluluk ve güven kaynağı.

Çocuğu için de mükemmel bir atmosfer. Üstelik Hatay’da, çocuğu ile İngilizce konuşacak bir Kanadalı dadı bile bulabilmişler. Yani İstanbul’daki o öyargıyla buralar hiç de sınırlı imkanlara sahip değil.

Abdo ailesi Hatay’ın en büyük işvereni Amerika ve Avrupa ülkelerine yılda 40 milyon dolarlık ihracat yapıyorlar. Kurdukları entegre tesise pamuk olarak giren hammadde, ipliğe, dokumaya ve havluya dönüşerek çıkıyor.

Hatta pamuğun bir kısmını kendileri yetiştiriyor. 2010 yılında Halepte bir entegre tesis kurmuşlar ancak savaş nedeniyle orada üretim yapılamıyor.

60 milyar dolarlık servetiyle Dünyanın 3. büyük zengini Warren Buffet, Omaha’da 31 bin dolarlık mütevazı, giriş katı ve dairede oturuyordu ya. Hateks’in yönetim kurulu başkanı olan Abud Abdo da bana Buffet’ı hatırlattı.

Kendisi Hatay’da bir apartman dairesinde oturuyor. Amerika’da MBA yapmış. İş gereği New York’tan Paris’e, dünyanın her yerinde rastlayabilirsiniz kendisine

Ama O doğduğu kentte yaşamayı tercih ediyor. Hatta bu kentte sadece ekonomik olarak değil sosyal olarak da katkıda bulunuyor. Hatay’ın merkezinde, Konak adlı bir restorantları da var.

Son derce keyifli ve şaşırtıcı derecede classy bir restoran. Burada kendi ürettikleri Antioche şaraplarını da sunuyorlar.

Tavsiyeyi pazarlamacıdan al

Cumali İyigören bir pazarlamacı. Yurt dışındaki alıcı firmalarla yerli tekstil şirketleri arasında aracılık yapıyor. Kendisiyle kaldığım otelde tanıştım iyi ki de tanışmışım. Kentle ilgili bir hayli bilgi verdi; özellikle de restoranlar konusunda. Anadolu Restoran’ın künefesini...

Çok hoş avlu ambiansıyla Konak restoran’ın mezelerini… İki girişimci kadın tarafından işletilen Ala restorantı... Sveyka’nın Vişnli kebabını… Barudu cafenin inanılmaz keyifli atmosferinde sıcak bir şeyler içmeyi…

Son Arzuhalciler

Bir zamanlar Adalalet saraylarının etrafında arzuhalci ofisleri olurdu. Ancak internetin getirdiği kolaylıklar, bu sektörü neredeyse sonlandırdı. Nasıl mı? Hatay’da bir arzuhalcide çektiğim aşağıdaki videoyu izleyin, cevabını duyun.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS