Görme engelliler için rehber köpek

Görme engelliler için rehber köpek

Tarabya İngiliz Okulları’nın ve daha birçok kurumun desteği sayesinde görme engelli vatandaşlar için yetiştirilen rehber köpeklerin sayısı ve bu konuya dair farkındalık hızla artıyor.

İngiltere Büyükelçisi Richard Moore’un eşi Maggie Moore ve Rehber Köpekler Derneği Başkanı Av. Nurdeniz Tunçer Tarabya İngiliz Okulları öğrencilerini bir kez daha ziyaret etti. Tarabya İngiliz Okulları’nın “Dünya İnsanı Yetiştirme” vizyonu doğrultusunda okul kampüsünde düzenlenen “Başarı Hikayeleri” temalı seminere yeniden İngiltere Büyükelçisi Richard Moore’un eşi Maggie Moore, Rehber Köpekler Derneği başkanı Av. Nurdeniz Tunçer ve onlara rehberlik eden “Kara” ve “Star” adlarındaki rehber köpekleri konuk oldular.

Sosyal sorumluluk projeleri ile her yıl her kesimden ihtiyaç sahibine ulaşmayı amaçlayan Tarabya İngiliz Okulları Rehber Köpekler Derneği yararına iki yıldır düzenli olarak projeler yürüterek derneğe ve rehber köpek yetiştirilmesine destekte bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye’de henüz çok yeni bir yapılanma olan “görme engelliler için rehber köpek” uygulamasının geniş kitlelere duyurulabilmesi ve bu konudaki farkındalığın artırılabilmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Ek bir proje ile Rehber Köpekler uygulamasının diğer okullarda da duyurulması için öğrenciler arasından temsilciler seçileceği de seminerde duyuruldu. Böylece duyarlılık ve farkındalık yaratılarak maddi destek toplama çalışmalarına yeni bir boyut kazandırma amaçlanıyor.

'Kara' İngiltere'de eğitim aldı 

Bu ortak çalışmanın devamı olarak Tarabya İngiliz Okullarında düzenlenen “Başarı Hikayeleri” adlı seminere bir kez daha katılan İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore’un kendisi de görme engelli olan ve rehber köpeği bulunan eşi Maggie Moore ve Rehber Köpekler Derneği kurucusu Av. Nurdeniz Tunçer öğrencilerin sorularını yanıtladı. Ayrıca Nurdeniz Tunçer bu kez seminere kendisi için özel eğitilen rehber köpeği “Kara” ile katıldı. Seminere öğrencilere ve okula teşekkür ederek ve başlayan Maggie Moore, öğrencilerin verdiği desteğe müteşekkir olduklarını belirtti. Öğrencilerin proje boyunca topladıkları destek sayesinde Türkiye’nin ilk rehber köpeği eğitmenlerinden Ece, Nurdeniz Tunçer’e rehberlik eden “Kara”nın İngiltere’ye eğitim almaya gönderildiği belirtildi. Bu eğitimi tamamlayıp tekrar Türkiye’ye dönen Ece hn aldığı eğitim sayesinde Av. Nurdeniz Tunçer’e bir rehber köpeğin nasıl kontrol edileceği ve nasıl kullanacağını anlattı. Rehber köpeği sayesinde artık normal bir hayat sürebildiğini, toplu taşıma araçlarını kullanabildiğini ve caddelerde yürüyebildiğini belirten Tunçer, projeye desteğin büyümesiyle daha fazla ihtiyaç sahibine erişilebileceğini aktardı. Sonrasında sorularla devam eden seminerde öğrenciler rehber köpek yetiştiriciliği, bir rehber köpeğe sahip olma, rehber köpeklere karşı Türkiye’deki yaklaşım, rehber köpek ile yaşam, karşılaşılan günlük sorunlar ve engeller hakkında merak ettikleri soruları sordular.

Doğru köpeğin seçilmesi önemli 

Bir rehber köpeğin nasıl yetiştirildiği hakkında gelen soruya yanıt veren eğitmen Ece, aynı komutları tekrar tekrar vererek köpeğin istenilen hareketi gerçekleştirene kadar sabırla devam eden bir eğitim sürecinden geçtiğinden bahsetti. Doğru köpeğin seçilmesinin en önemli nokta olduğunu belirten eğitmen 5 ay süresince gerçekleşen ilk eğitimin ardından köpeklerin istenilen komutları yerine getirilebildiğini aktardı. Sevginin çok büyük faktör olduğunu belirten eğitmen yine doğru köpek ile doğru görme engelli insanın eşleştirilmesinin de anahtar olduğunun altını çizdi. Aynı soru için söz alan Maggie Moore, öncelikler rehber köpek olacak köpeklerin 3-4 aylık yavruyken bir yıl süreyle tüm normal komutları ve hayatı öğrenmesi için yetiştirilmek üzere ailelere verildiğini ekledi. Bu süreci başarıyla geçen köpeklerin rehber köpek olma eğitimine alındığını söyleyen Maggie Moore daha sonra eğitimin İngiltere’de devam ettirildiğini söyledi. 5 yavrunun da şu anda 1 yıllık aile yanında kalma eğitimini tamamladığını belirten Moore, 5 ay süresince Ecen hanımın 5 yeni aday köpeğe rehber köpeklik eğitimi vereceğini aktardı. Labrador cinsinin tercih edildiğini belirten Moore, yeni yavruların da Tarabya İngiliz Okulları öğrencilerinin desteği sayesinde eğitmenlerce eğitildiğinin müjdesini verdi.

“Artık sonuçlarını görmeye başladık”

Rehber köpeklerin görme engellilerin günlük yaşamında çok önemli rol oynadığını vurgulan Moore, İngiltere’de rehber köpeklerden bu amaçla yaygın olarak yararlanıldığını anlattı. Moore, 1931 yılında başlayan rehber köpek uygulamasından yılda beş bin kişinin yararlandığını aktardı. Maggie Moore rehber köpeği ‘Star’ sayesinde günlük hayatının çok kolaylaştığını anlattı. Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tunçer ise amaçlarının engelli bireylerin de normal bireyler gibi sokağa çıkabilmelerini sağlamak olduğunu ifade etti. Görme engellilerin sosyalleşmesinin, kendilerine güvenmeleri ve daha rahat hareket etmeleriyle mümkün olacağına işaret eden Tunçer, Türkiye’de rehber köpek adayının ve rehber köpeklere ilginin bir hayli yoğun olduğunu belirtti.
Türkiye’deki asıl amacın rehber köpeklerle ilgili farkındalık yaratmak olduğu konuklar tarafından belirtildi. Toplumsal empati kurmanın gerekli olduğu ve engellilerin sorunlarının rehber köpekler ile en aza indirildiğinin altı çizildi. Seminerin sonunda söz alan okulun genel müdürü Janet Williams-İpek öğrencilere verdikleri destekten ötürü bir kez daha teşekkür etti ve rehber köpekleri göstererek “artık sonuçlarını görmeye başladık” şeklindeki ifadesiyle semineri sonlandırdı.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS