Güneş fırtınası nedir, zararları neler? Güneş fırtınası ne zaman olacak 2022?

Güneş fırtınası nedir, zararları neler? Güneş fırtınası ne zaman olacak 2022?

Güneş fırtınası nedir, zararları neler? Güneş fırtınası ne zaman olacak 2022?

NASA’nın yaptığı açıklama sonrasında Güneş fırtınası bir kez daha gündem oldu. Telefonların ve uyduların fırtınadan etkilenebileceği yorumları sonrasında telekominikasyon şirketleri de harekete geçti. Peki, tam olarak Güneş fırtınası nedir, zararları neler? 2022 Güneş fırtınası ne zaman olacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güneş fırtınası ile ilgili NASA'dan peş peşe yapılan açıklamalar sonrasında uzmanlar fırtınanın etkilerini araştırmaya başladı. Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamalarda uyarılarda bulunuldu. İşte detaylar...

GÜNEŞ FIRTINASI NE ZAMAN 2022, ZARARLARI NELER?

NASA ve NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) modellerini inceleyen bir uzman, Güneş fırtınasının perşembe günü Dünya'yı vuracağını açıkladı. Fırtınanın etkisi olarak elektrik kesintilerinin yanı sıra GPS ve radyo kesintileri de yaşanabilir.

NASA ve NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) modelleri, Güneş'teki hızlı rüzgar akışının, perşembe gününden itibaren gezegenimizin manyetik alanına etki etmeden önce önlem almaya yardımcı olacağını tahmin ediyor.

Daily Express'e göre bu durum uydu sistemlerinde dalgalanmalara neden olabilir.

Uzay hava fizikçisi Tamitha Skov, Twitter'dan uyarıda bulunarak fırtınanın yoğunlaşacağını beklediğini söyledi. 

"Gelen Güneş fırtınası, 14-15 Nisan'da Kuzey Işıkları'nı orta enlemlere getirebilir. G2 düzeyindeki koşullara ulaşma şansı, yüksek enlemlerde %80 ve orta enlemlerde %20'dir. Radyo kesintisi riski düşük olmaya devam ediyor, ancak amatör radio operatörleri ve GPS kullanıcıları gece kesintiye uğrayabilir. " NASA, G2 sınıfı fırtınanın, Güneşin dış katmanındaki büyük bir plazma salınımı olan koronal kütle atımı (CME) vesilesiyle geleceğini açıkladı.

GÜNEŞ FIRTINASI NEDİR?

Güneş fırtınası; Güneş'teki olağan dışı patlamaların etkisiyle yüklü parçacıkların uzaya yayılması olarak biliniyor. Bir jeomanyetik olayı olarak bilinen Güneş fırtınasında; uydular, GPS, cep telefonu, internet ve uydu TV sinyallerinde çökmeler gerçekleşebilir. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin 'G2' yani 'orta dereceli fırtına' kategorisine koyduğu fırtınanın yarına kadar devam etmesi bekleniyor. Uzmanlar ayrıca İrlanda'nın kuzeyinde aurora yani, Güneş'teki manyetik fırtınaların Dünya'ya ulaşması sonucu kutuplar ve çevresinde gözlemlenen renkli ışımalar görülmesinin de beklendiğini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı